Šest let trvající válka mezi vládními silami a rebely v súdánském Dárfúru prakticky skončila. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek řekl velitel společných sil OSN a Africké unie (UNAMID) Martin Luther Agwai. Podle něj urputné boje minulých let skončily s rozpadem ozbrojených skupin na menší frakce. Region na západě Súdánu tak prý nyní více trpí násilím menšího rozsahu a organizovaným zločinem.

"Banditismus, místní záležitosti, lidé mající spory o vodu a půdu na lokální úrovni. Ale skutečná válka jako taková je, myslím, za námi," řekl Agwai, kterého příští týden nahradí Rwanďan Patrick Nyamvumba. "Kromě Hnutí pro spravedlnost a rovnost (JEM), nevidím žádnou jinou skupinu, která by mohla vést pozemní útok," řekl Agwai. Dokonce ani JEM nemá podle odcházejícího velitele jednotek UNAMID sílu držet nějaké území.

Analytička Gill Lusková však v rozhovoru pro BBC označila taková vyjádření za "málo užitečná", protože mohou vést k domněnce, že konflikt v Dárfúru je vyřešen. Některé oblasti Dárfúru však i nadále zůstávají mimo jakoukoliv kontrolu.

Šest let trvající konflikt proti sobě postavil provládní arabské milice a jednotky povstalců, kteří se v roce 2003 vzbouřili proti Chartúmu s odůvodněním, že centrální vláda zanedbává rozvoj regionu. Podle údajů OSN stál konflikt v Dárfúru životy více než 300.000 lidí, vláda v Chartúmu, která nese na násilí svůj podíl, udává 10.000 mrtvých.