Pro stovky studentů Washingtonské státní univerzity nezačal nový školní rok zrovna šťastně. Čekárny školní polikliniky totiž začaly plnit pacienti s příznaky chřipky – první den dva, po dvou týdnech zimního semestru stovky. Výsledky laboratorních testů minulý týden potvrdily, že epidemii způsobil nový virus H1N1, tedy že jde o takzvanou prasečí chřipku. Uvedla to agentura AFP.

Nové případy onemocnění mezi studenty tak potvrzují neradostné předpovědi Obamových poradců z konce srpna. Ti před asi třemi týdny upozornili, že právě se začátkem školního roku se nemoc bude šířit neuvěřitelně rychle – až polovina populace by se virem mohla nakazit do poloviny října. Scénář, který poradci označili za pravděpodobný, počítá s tím, že v nemocnicích kvůli prasečí chřipce skončí zhruba 1,8 milionu Američanů.

"V tomto ročním období obvykle míváme jen hrstku pacientů s chřipkovým onemocněním. Nyní ale odhadujeme, že jen za prvních deset dnů semestru jsme byli v kontaktu s dvěma tisíci takových pacientů,“ uvedli představitelé školy na speciálním blogu, který kvůli epidemii připravili. Lékaři navíc upozorňují, že řada z devatenácti tisíc studentů této univerzity může zdánlivě obyčejnou chřipku léčit doma a nejsou tedy evidováni.

Škola proto připravila širokou kampaň, která má pomoci zabránit šíření chřipky. Studentům má být vydáno přes tisíc balíčků s léky proti chřipce, po škole visí cedule s návody, jak bránit přenosu nemoci.

V univerzitním prostředí je však zastavení epidemie extrémně náročné, protože studenti jsou denně v blízkém kontaktu. Zůstat na radu lékařů v posteli totiž znamená i to, že můžete nakazit své spolubydlící.

Washingtonská státní univerzita je zřejmě epidemií postižena nejvíce, ale není jedinou americkou vysokou školou, která hlásí tolik případů chřipkových onemocnění. „Jakmile začala výuka, zaznamenali jsme velké množství chřipky, hlavně na jihovýchodě USA ale i jinde. A to je v tomto ročním období velmi nezvyklé,“ uvedl pro CNN Thoma Frieden z Centra pro kontrolu a prevenci nemocí.

Současné vypuknutí prasečí chřipky mezi studenty má zatím spíše mírný průběh, nemoci nikdo nepodlehl. Celkově však v USA na nemoci související se šířením prasečí chřipky zemřelo již 593 lidí, což je druhé nejhorší číslo hned po Brazílii, která zaznamenala 657 úmrtí.