Dva roky poté, co Anglie zavedla zákaz kouření v uzavřených veřejných prostorách a na pracovištích, se ukazuje, že krok má velmi pozitivní dopady na zdraví obyvatel. Potvrzuje to hned několik studií. Aktuálně ta z univerzity v Bathu, podle které během roku po vyhlášení zákazu poklesl počet infarktů asi o deset procent.

Zjištění vyvolalo ve vědeckých kruzích překvapení a otevřelo diskuze o dalším zpřísnění opatření proti kuřákům. Podle odborníků je totiž úspěch zákazu kouření jedním z největších zlepšení ve veřejném zdraví, které Británie v poslední době zaznamenala.

"Vždy jsme věděli, že zákaz kouření ve veřejných prostorách rychle přinese zdravotní zlepšení, ale jsme překvapeni, jak rychle a v jakém rozsahu se výsledky dostavily," prohlásil John Britton, ředitel střediska pro kontrolu tabákových výrobků na Nottinghamské univerzitě.

Konečné výsledky studie z Bathu budou známy až za několik měsíců. Stejný trend ale potvrzuje i práce vědců z Glasgowské univerzity ve Skotsku, kde platí zákaz kouření o rok déle než v Anglii. Také tady výrazně poklesl počet lidí přijatých kvůli infarktu do devíti skotských nemocnic, a to o čtrnáct procent.

Minulý týden navíc podobné informace zazněly i na konferenci EuroHeart v Bruselu. Po zákazu kouření ve Francii zaznamenaly pohotovostní oddělení nemocnic o patnáct procent méně případů infarktu, v Itálii a Irsku šlo o pokles o jedenáct procent.

Podle vědců by zákaz měl časem přinést i omezení rakovin způsobených kouřením a chronických onemocnění plic.

List The Times, který zprávu o studii přinesl, uvádí, že politici uvažují o zavedení omezení pro kuřáky. Ministerská komise již například zkoumá možnost zákazu kouření v autech, kde jsou cigaretovému kouři vystaveny děti. Objevily se také návrhy zakázat rodičům kouřit doma před svými dětmi.