Úterní rozhodnutí ČSSD nehlasovat pro rozpuštění Poslanecké sněmovny bylo podle slovenského tisku brutálním porušením politických dohod, závratným obratem. Podle komentáře deníku SME se předsedovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi podařilo salto.

List Pravda zase uklidňuje ty Slováky, kteří si myslí, že jsou špatní pouze jejich političtí zástupci. "Pokud si slovenský čtenář myslí, že jeho politici jsou výjimeční břídilové, vynikající svými špatnými vlastnostmi a výkony, hrubě se mýlí," uklidňuje kritiky poměrů ve slovenské politice politolog Pavel Kopecký.

Velmi podobné vysvědčení si nyní podle něho dali čeští představitelé, protože se ukázalo, že vyhlásit předčasné volby je pro ně celkem tvrdý oříšek. "A jsou překvapení, když sklízejí, co ve své touze po moci zaseli," píše se v komentáři.

Kopecký dále uvádí, že za Melčákovou stížností pravděpodobně stojí zkrachovalý politik Miloš Zeman, "muž, který nedokáže odejít a k životu potřebuje mít aspoň zákulisní vliv".

Podle SME existovalo scénářů vývoje v Česku mnoho, ale ne takový, že předčasné volby nebudou vůbec. "Rozhodnutí ČSSD nepodpořit rozpuštění sněmovny, pro které pár hodin předtím hlasovala ve formě ústavního zákona, je závratný obrat," uvádí SME. Riziko, že soudci v Brně mohou zrušit zkrácení volebního období i podle nové verze změny ústavy, není nový objev.

SME: Topolánkův odchod je hysterické gesto, ale „nemá chybu“

"ČSSD tím nemůže obhajovat brutální porušení politických dohod, jestliže sama tento právní názor, když ho použili jiní, zlehčovala," míní SME, podle kterého poslední, z čeho lze socialisty podezřívat, je snaha o ústavnost a stabilitu státu.

To, že předseda ODS Mirek Topolánek reagoval složením poslaneckého mandátu, se podle SME bude hodnotit jako teatrální (hysterické) gesto nebo touha nechat se nominovat na komisaře Bruselu. Jako vyjádření názoru o tomto parlamentu, který má výrazně otřesenou legitimitu, však nemá chybu, míní SME.

Tvrzení, že Česko nic nepotřebovalo více než předčasné volby, trochu podle deníku relativizuje skutečnost, že Paroubkovo salto o něco zvyšuje šanci předejít rozpočtovému provizoriu. Důsledkem zvratu je posílení pozice Fischerovy vlády vůči stranám, které jí buď musí obnovit mandát, nebo ji svrhnout, čímž však uvrhnou stát do chaosu.

Německý tisk: Česko směřuje k chaosu

Některé německé deníky ve středečním vydání napsaly, že Česká republika směřuje k chaosu. "Ústavní konflikt o zkrácení legislativního období Česko uvrhl do politického chaosu, z něhož už zřejmě až do řádného volebního termínu na jaře příštího roku nebude východiska," napsal  Frankfurter Allgemeine Zeitung.

List vysvětluje, že po březnovém svržení Topolánkovy vlády pravého středu chtěly parlamentní strany dospět k předčasným volbám obejitím ústavy, což ale Ústavní soud znemožnil. Nyní předseda ČSSD Jiří Paroubek obrat zdůvodnil obavou, aby i navrhovaný zákon o rozpuštění sněmovny neskončil u Ústavního soudu. "Experti na ústavní právo ale vidí velmi malou šanci na takovou stížnost. Navíc není jasné, proč sociální demokraté souhlasili s novelou ústavy ve zrychleném řízení, aniž by se dostatečně zamysleli nad její aplikovatelností na současnou krizi," uvádí komentář deníku.

List rovněž zaznamenal, že ČSSD odmítá úsporná opatření přechodné vlády Jana Fischera, která by nyní mohla vládnout až do května příštího roku.

"Česko sklouzává do politického chaosu," píše hned v titulku Sächsiche Zeitung, jenž je největším regionálním deníkem v sousední spolkové zemi Sasko.

Krátkou zprávu věnuje událostem v Česku také významný deník Süddeutsche Zeitung. "Ve sporu o předčasné volby se český parlament vmanévroval do slepé uličky," uvedl list.