Americký prezident Barack Obama odsunul česko-polský projekt raketové obrany bývalé administrativy USA na vedlejší kolej. Kromě finanční otázky ho k tomu podle jeho slov vedla také menší hrozba útoku ze strany Íránu. Jiní v rozhodnutí spatřují jen ústupek Moskvě, která dlouhodobě odmítá sankce proti Íránu a jeho jadernému programu.

Poláci i Češi už se na rozdíl od Moskvy nechali slyšet, že rozhodnutí litují. Některé názory ale hovoří o tom, že Česko a Polsko nebyly nikdy v rozhodování o radaru motivovány bezpečnostní problematikou tolik, jako problematikou vymanění se z "ruského vlivu".

"Obě země si zakládaly na tom, že jsou americkými spojenci a partnery, USA jim teď ukázaly, že mají jiné priority," napsal ve středu v této souvislosti list New York Times.

Co tedy Washington vedlo k posledním krokům, jaký lze očekávat další vývoj a jak se teď Praha a Varšava zachová?

Na vaše otázky odpovídal bezpečnostní analytik Jiří Schneider.

Jiří Schneider v současné době přednáší na Karlově Univerzitě a na New York University v Praze, v minulosti působil jako velvyslanec České republiky v Izraeli, opakovaně také zastával post ředitele pro strategické plánování odboru MZV. 

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Honza
Jak moc byl nyní už plánovaný radar v ČR/PL namířen proti Rusku? Podle diskusí vyplývalo, že technicky je velmi náročné sestřelení rakety (Am se "hvězdné války" moc nedařil) a navíc KLDR by zřejmě neletěly přes Evropu => nabízí se vysvětlení, že byl proti Rusku. Děkuji. H
Plánovaný radar měl mít schopnost sledovat dráhu balistické rakety odpálené z Blízkého východu, konkrétně z Íránu. Proti ohrožení ze strany KLDR jsou určeny zařízení na Aljašce a v Kalifornii.
Jiří Schneider
Lucie
Dobrý den, co se dá nyní očekávat od Moskvy? Dokážete odhadnout ruskou reakci na americké rozhodnutí?
Ruská reakce se bude pravděpodobně mírně pozitivní, konečně Američané uznali chybu, ale zas tak velký ústupek nám neudělali, jestli někdy protiraketová obrana, tak nejlépe společná americko-ruská. Mnohé také naznačují první titulky v ruských médiích: Obama ustoupil Medvěděvovi
Jiří Schneider
T
Čistě z vojenského hlediska o nic nejde. Dokonce je to lepší volba jak nemobilní budova. Celá věc mi přijde jako nepodstatná prkotina nestojící za takto velkou mediální prezentaci. Vidíte to stejně?
Záleží na úhlu pohledu: z amerického vojenského hlediska o mnoho nejde - program protiraketové obrany bude pokračovat s využitím mobilních prvků; z ruského vojenského hlediska také o mnoho nejde - celá debata s Ruskem byla politická či geopolitická. Ostatně, jak dnes potvrdil Alexandr Šalavin z Institutu politických a vojenských analýz, pro ruský strategický potenciál by tyto instalace vzhledem k malému počtu anti-raket nepředstavovaly vůbec žádnou hrozbu. Z českého vojenského hlediska by bylo významné hostit spojeneckou základnu. Máte pravdu, že radarová koule nad Brdami byla z mediálního hlediska velmi atraktivní cíl.
Jiří Schneider
Jaroslav Dvořák
Dobrý den, jakou reakci očekáváte z Moskvy? Nemyslíte, že za rozhodnutím americké administrativy nestojí mimo jiné také mistrná ruská diplomacie. Během poslední návštěvy tehdejšího prezidenta Putina v Praze se pan Putin nechal naprosto nediplomaticky slyšet, že my jsme ti poslední, kteří ovliní existenci či neexistenci základny na našem území. A co asi uslyšíme z úst ruských představitelů během připravované návštěvy prezidenta Klause v Moskvě? Děkuji.
Dobrý den. Pokud jde o reakci z Moskvy - viz má odpověď výše. Musíme počítat s tím, že se někteří ruští představitelé budou vyjadřovat s podobným despektem k malým státům zejména ve střední a východní Evropě. Zajímavé je, že odpůrci radaru se domnívají pravý opak než premiér Putin, titž, že k přehodnocení amerických plánů přispěl "rozhodný odpor české veřejnosti".
Jiří Schneider
pozorovatel
Přizná propaganda, že je jednalo hlavně o zvědný radar namířený proti Rusku se snahou detailně sledovat jeho vývoj vícenásobných hlavic apod. Jistě víte, že ve většině médií panovalo cenzura vůči nezávislým názorům ( ČT, MfDnes, Lid.noviny ). Víte, že některým vědcům z Akedemie věd bylo zaměstnavatelem zakázáno se vyjádřit k této odborné problematice.
Radar takové zázračné schopnosti mít neměl a ruské straně bylo nabídnuto, aby se o tom mohla průběžně ujišťovat. (Mimochodem k Vaší otázce: žádná propaganda přece nikdy nic nepřizná!) O cenzuře v médiích nevím, ani o zákazu vědcům svobodně a odborně se vyjadřovat. Mnozí se vyjadřovali velmi kriticky na blogu. Víte-li více, buďte prosím konkrétní!
Jiří Schneider
ms
Při Bushově plánu velká část médií štvala proti odpůrcům radaru, že prý agenti, že prý hlupáci, že prý kdo ví jak trhají mouše nožky a naší povinností je odkývat názor z Washingtonu. Je naší povinností dnes odkývat názor z Washingtonu taktéž a nebo máme pana Obamu označit za agenta KGB a hlupáka, který nerozumí co je dobré pro bezpečí jeho země ?
Nevím, proč bychom měli cokoli komukoli odkývat. Pokud se objevily uvedné názory, tak je v médiích zastávali konkrétní lidé a nikoli jakási anonymní "velká část médií".
Jiří Schneider
David
Dobrý den. Kdo Vás platí? Ztožnujete se s názorem novinářů, že USA na radar nemá peníze? Asi jako analytik víte, kolik vydává USA na voj. výdaje. Nemyslíte, že hlavní důvod je dohoda s Moskvou plus vytrvalý odpor občanů ČR? Myslíte, že pokud by byly smlouvy ratifikovány tak Obama od projektu ustoupí? Prosím odpovězte na první otázku a pak na ty ostatní - pokud Vám to nedělá problémy...a poslední dotaz. Myslíte, že bude zavedena povinná vojenská služba, jak tvrdil Vondra? Děkuji
Kdo mne platí? Projekty, na nichž v rámci PSSI pracuji, jsou financovány z různých zdrojů a grantů, což mi dává dostatečnou míru nezávislosti ve vyjadřování názorů - pro podrobnosti odkazuji na naše webové stránky a výroční zprávy. a teď konečně k věci: 1. jistě, v době finanční krize a obrovského rozpočtového deficitu americký Kongres musí hledat úspory - to se týká celého programu protiraketové obrany (mimochodem radar je ve srovnání s dalšími prvky systému velmi levný). 2. jde nepochybně o vstřícné gesto vůči Moskvě, jestli bude následovat i americko-ruská dohoda si musíme počkat (záleží na mnoha faktorech, mj. postoji k Íránu). 3. zda byly, resp. nebyly smlouvy v ČR ratifikovány hrálo v americkém rozhodnutí jen malou roli 4. povinná vojenská služba nebude...
Jiří Schneider
Radim Samek
Dobrý den! Že byl projekt radaru odložen na neurčito, to jistě neznamená, že ze dne na den zmizelo nebezpečí íránského jaderného programu. Až jaderné a raketové technologie této země pokročí natolik, že nebezpečí bude reálné, domníváte se, že se projekt opět vrátí na stůl, nebo je radar definitivně "mrtvý"? Předem děkuji za odpověď.
Máte pravdu, projekt nebyl "smeten ze stolu", ale odložen. Nejde ani tak o íránský jaderný program, ale o program raketový, přesněji schopnost "osadit" rakety středního a dlouhého doletu jadernoíu hlavicí. Tuto hrozbu z regionu Blízkého východu nemůžeme vyloučit a bylo by dobré projekt včetně podepsaných smluv ponechat v šuplíku.
Jiří Schneider
Jan Payne
Jirko, nebylo by nyní rozumné začít vyjednávat s USA o jiné formě umístění amerických vojáků na našem území kvůli bezpečnosti naší země. Hrozba ze strany Ruska trvá a je vážná - oni nás prostě stále pokládají za svoji sféru vlivu a dělají všechno pro to, aby opět ovládli tuto zemi. Na základnu je možné kdykoliv dopravit desítky či stovky elitních vojáků, kteří jsou s technickým vybavením schopni vydatně pomoci.
Zdravím pěkně, Honzo! O redislokaci amerických vojáků v Evropě se mluví delší dobu. Nové členské země NATO, na jejichž území nejsou stálé základny, by měly usilovat o rovné zacházení a v rámci NATO pracovat na vojenských plánech, které by v případě potřeby umožnily pružně a rychle zajistit teritoriální obranu v souladu s článkem V Washingtonské smlouvy. Nemůžeme si ovšem myslet, že se nám to podaří vyjednat, pokud budeme "populárně" škrtat výdaje na obranu.
Jiří Schneider
Honza
Neodpověděl jste mi na otázku - jak moc byl, podle Vás, plánovaný radar geopoliticky namířen proti Rusku?
Myslím, že jsem odpověděl: Pro Rusko plánované prvky protiraketové obrany ve střední Evropě nikdy neznamenaly vojenskou hrozbu. Jak mohl být radar "geopoliticky zaměřen proti Rusku" tomu věru nerozumím, vy ano? Leda, že byste chápal samotnou integraci naší země do euroatlantických struktur, tzn. do EU a NATO, jako geopolitickou hrozbu Rusku. Pak se ale nemusíme bavit o radaru, jde o úplně jiný problém.
Jiří Schneider
MM
Jaka je podle Vas budoucnost americko-ceskych vztahu. Myslite si, ze soucasny politicky cirkus na ceske scene ovlivnil Obamovo rozhodnuti? Dekuji.
Budoucnost česko-amerických vztahů záleží na naší aktivitě, nejsme pro USA partnerem první důležitosti. Má-li se země úspěšně prezentovat na mezinárodním poli, musí se chovat srozumitelně, čitelně a také státnicky. A my v poslední době děláme opak, nad českou kotlinou úspěšně roztahujeme šapitó...
Jiří Schneider
Jan
Dobre odpoledne, v mediich bylo casto zminovano, ze umisteni radaru v CR je z hlediska teritorialniho idealni. USA se sice v soucasne dobe chteji soustredit na rakety kratkeho a stredniho doletu, nicmene pokud by se chtely v budoucnu vratit k obrane proti strelam dlouheho doletu, existuje i jina stejne vhodna varianta nez CR? Dekuji a preji priejmny den
Pro sledování střední fáze balistických raket odpálených ze Středního východu směrem do západní Evropy či na USA je teritorium ČR vhodnou lokalitou. Pokud budou Američané investovat do mobilních prvků protiraketové obrany a budou si pamatovat úskalí jednání o trvalém rozmístění, pak nám na radar zůstane jen vzpomínka (pro někoho trpká, pro jiného sladká). Přeji příjemný den a děkuji za otázky všem tazatelům.
Jiří Schneider