Zástupci České republiky si na čtvrtečním zasedání lídrů Evropské unie v Bruselu museli vyslechnout ostrá slova na svou adresu kvůli otálení s ratifikací Lisabonské smlouvy.

Na následující tiskové konferenci si ještě přisadil francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

"Jasně jsem prohlásil, že jestli Irové řeknou ano, nepřichází v úvahu, abychom i nadále setrvali v zemi nikoho, v Evropě, která by neměla instituce schopné vyrovnat se s krizí," řekl Sarkozy novinářům s narážkou na otálení Čechů s přijetím Lisabonské smlouvy.

Jeho prohlášení lze vyložit i tak, že by tak české „ne“ nestálo v cestě přeměně EU podle vzoru tohoto kontroverzního dokumentu.

"Bude nezbytné vyvodit následky, ale to už bude téma dalšího setkání," popsal politik co by se stalo, kdyby Česko smlouvu neratifikovalo.

List EU Observer, který Sarkozyho vyjádření přinesl upozornil, že francouzský lídr s tímto přímým prohlášením vystoupil, aniž by se ho na toto téma někdo z přítomných novinářů zeptal.

Jeho kritika přitom byla namířena především proti Václavu Klausovi, před svým nečekaným proslovem totiž nezapomněl zdůraznit, že český premiér Jan Fischer je „muž velkých kvalit“.

Berlusconi: Mohlo by vzniknou "jádro" Unie

Předseda italské vlády Silvio Berlusconi se dnes vyslovil pro to, aby bylo v případě krachu lisabonské smlouvy o reformě Evropské unie vytvořeno "jádro států", které by už nebyly vázány pravidlem jednomyslnosti. Informovala o tom agentura AFP.

Berlusconi řekl, že bez lisabonské smlouvy Evropská unie fakticky nemůže přijímat rozhodnutí, protože ta musejí být jednomyslná, "a to musí přestat". Pokud se lisabonská smlouva dostane do slepé uličky, "myslím, že musíme zcela přezkoumat nynější fungování Evropy (tedy Evropské unie) a vytvořit jádro států, které by postupovaly vně pravidla jednomyslnosti", prohlásil při setkání se slovinským ministerským předsedou Borutem Pahorem v Římě.

Ze zprávy nevyplývá, zda Berlusconi řekl, které země by měly toto "jádro" tvořit.