O lisabonské smlouvě, jejímž cílem je přizpůsobit fungování unie zvýšenému počtu jejích členů, mají Irové rozhodnout v referendu 2. října. V hlasování loni v červnu ji odmítli, nejnovější průzkumy ale tentokrát napovídají, že by smlouva napodruhé v Irsku mohla projít.
Vstup lisabonské smlouvy v platnost vyžaduje ratifikaci ve všech 27 členských zemích Evropské unie, zatím ji ratifikovalo 23 států. Kromě irského referenda se čeká také na Německo, Polsko a Českou republiku, kde chybí podpis prezidentů.
Předsedou Evropské komise byl znovu zvolen José Barroso - čtěte ZDE
José Manuel Barroso: Jak se z revolucionáře stal šéf Evropské unie - čtěte ZDE
Podle Barrosa by odmítnutí smlouvy v irském referendu přivedlo Irsko do nejisté pozice v Evropě a výrazně by poškodilo již tak zatíženou ekonomiku země. "Existují určitě pochybnosti o budoucí pozici Irska. Někteří lidé se mě ptali: opustí Irsko EU? Pro důvěru investorů je důležité, aby Irsko mělo jistou budoucnost v EU," řekl.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist