Slovenský politik Ján Čarnogurský řekl televizní stanici Joj, že StB chystala koncem osmdesátých let jeho likvidaci. „Asi tak v roce 1987 jsem se doslechl, že StB by ráda zorganizovala nějakou nehodu, při které bych případně i zemřel,“ řekl stanici tento bývalý disident a místopředseda první polistopadové federální vlády.

O chystaném atentátu se prý dozvěděl od jednoho z příslušníků StB Jána Plánka. Ten mu prý informace potvrdil i po revoluci. Čarnogurský také reportérům televize sdělil, že o ohrožení svého života nikomu ze svých blízkých neřekl, ale choval se obezřetněji.

Atentát prý připravovalo vedení StB, nikoliv jednotlivec. Slovenský Ústav paměti národa ale upozornil, že příprava takovéto akce těsně před pádem režimu je sporná hlavně proto, že StB mohla využít zastrašování nebo se pokusit Čarnogurského vystěhovat a odebrat mu občanství v rámci akce Asanace.

Pětašedesátiletý Ján Čarnogurský byl aktivním federálním i slovenským politikem. Původně vystudovaný právník zastupoval v sedmdesátých letech řadu náboženských aktivistů a politické opozice, v osmdesátých letech se ale sám zařadil mezi disidenty, když byl vyloučen z advokacie.

V srpnu 1989 byl zatčen a do listopadu vězněn. Na přelomu let 1989 a 1990 byl prvním místopředsedou federální vlády národního porozumění, později zastával stejnou funkci ve vládě Slovenské republiky. Deset let byl předsedou Křesťanskodemokratického hnutí a v letech 1998-2002 také ministrem spravedlnosti v Druzindově vládě.