Jednání šesti světových mocností s Íránem o jaderné problematice budou pokračovat a budou intenzivnější než ta dosavadní. To jsou hlavní výsledky dnešních sedmistranných rozhovorů, které se konaly u Ženevy za přítomnosti zástupců stálých členů Rady bezpečnosti, Německa, Íránu a také nejvyššího diplomata Evropské unie Javiera Solany.

Kromě toho se konalo v polední pauze americko-íránské bilaterální setkání, což byla první schůzka na takové úrovni od roku 1980, kdy USA a Írán přerušily diplomatické styky. Náměstek americké ministryně zahraničí William Burns na ní žádal Írán o "konkrétní a praktické kroky", jež vyvrátí podezření, že Írán pracuje na atomové bombě. Jeho protějškem byl íránský vyjednávač Saíd Džalílí.

Ten na sedmistranném jednání hájil "absolutní" právo své země pokračovat v jaderném programu a vyzýval také svět, aby se dohodl na strategii, která povede k odstranění jaderných zbraní v celosvětovém měřítku.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová považuje ženevská jednání za pozitivní, ale řekla, že důkaz o tom poskytnou až konkrétní činy Íránu. Jeho ministr zahraničí Manúčehr Mottakí v New Yorku navrhl, aby se příští dialog konal na úrovni summitu.

Konkrétně se v Ženevě podařilo pokročit v tom, že Íránci dle francouzského účastníka jednání Jacquesa Audiberta do čtrnácti dní zpřístupní nově budovaný jaderný komplex u Komu inspekcím Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Íránci si také nechají obohacovat uran na vyšší úroveň na území jiných států. Předběžně jsou k tomu ochotny Rusko a Francie. Jde o uran, který Írán potřebuje pro výzkumný reaktor.


Zatím není jisté, zda budou Íránci v příštím kole jednání otevřenější k tomu, aby dokázali výlučně mírový charakter svého jaderného programu. Burns i Clintonová ale hovořili jasně. Írán podle nich musí učinit konkrétní a praktické kroky, které budou v souladu s mezinárodními povinnostmi a které vybudují mezinárodní důvěru v to, že má íránský jaderný program výhradně mírový charakter.

Jedním z prostředků, jak k tomu Teherán donutit, může být jaderný reaktor v Búšehru. Rusko, které ho Íránu pomáhá budovat, dnes oznámilo, že se možná nepodaří dodržet prosincový termín jeho spuštění, protože "bezpečnost je důležitější" než datum spuštění reaktoru.