Podle agentury AFP Washingtonu vadí, že dosud nejsou známy konečné výsledky srpnových afghánských prezidentských voleb, jejichž průběh byl zpochybněn.

"Problémem pro nás a pro prezidenta je odpověď na otázku, zda je v Afghánistánu věrohodná vláda a právoplatný volební proces," vysvětlil generální tajemník Bílého domu a blízký Obamův spolupracovník Rahm Emanuel v rozhovoru pro CNN. Bylo by podle něj nezodpovědné rozhodovat o počtech vojáků bez důkladné analýzy, zda existuje afghánský partner, který je připraven vyplnit prostor vytvořený americkými jednotkami.

Bílý dům se vyjádřil krátce poté, co podle zahraničních agentur také americký demokratický senátor John Kerry označil za neodpovědné poslat v současné době dodatečné americké vojáky do Afghánistánu.

"Bylo by naprosto neodpovědné ze strany prezidenta USA vyslat dodatečné vojáky, když prezidentské volby neskončily a když ještě nevíme, kdo bude prezident a s jakou vládou budeme pracovat," řekl Kerry, předseda zahraničního výboru Senátu a někdejší demokratický kandidát v amerických prezidentských volbách v roce 2004.


Americký tisk v posledních dnech předvídá, že v Afghánistánu se uskuteční druhé kolo prezidentských voleb poté, co tamní volební komise vyšetřuje podezření na četné volební podvody v prvních kole, v němž před dvěma měsíci prezident Hamíd Karzáí získal asi jen 47 procent hlasů, zatímco krátce po volbách se tvrdilo, že to bylo přes 54 procent.

Na americké politické scéně je také široce diskutován návrh vyslat do Afghánistánu dalších až 45 tisíc vojáků k dosavadním asi 65 tisícům. Žádné rozhodnutí v tomto směru ale ještě učiněno nebylo a prezident Barack Obama pokračuje v politických konzultacích.