Desítky lidí se rozhodly demonstrovat před studiem BBC v západním Londýně. Důvodem je účast vůdce xenofobní Britské národní strany (BNP) Nicka Griffina v prestižním diskusním pořadu. Griffin, jehož strana se v červnu dostala do Evropského parlamentu, je pověstný extrémně pravicovým vystupování a jeho činy hraničí s rasovou diskriminací.

Jeho pozvání do pořadu Question Time vyvolalo řadu vášnivých reakcí. Premiér Gordon Brown vyjádřil přesvědčení, že debata ukáže televiznímu publiku "rasistické a bigotní názory" strany.

Ministr Brownovy vlády a bývalý protirasistický aktivista Peter Hain naopak vyzýval BBC, aby pozvání extremistického politika do pořadu, který průměrně sleduje na tři miliony lidí, zrušila.

Vedení veřejnoprávní BBC však ve středu večer rozhodlo, že Griffin může přijít a zdůraznilo, že Griffinovo vyloučení by se rovnalo cenzuře.

Podle šéfa stanice Marka Thompsona by BBC uposlechla, jen kdyby vláda zakázala BNP přístup do vysílání - podobně, jako to v 80. letech udělala vláda Margaret Thatcherové se severoirskou Sinn Féin.

"Dělají mi reklamu"

Griffin si v rozhovoru, který ve čtvrtek otiskl deník The Times, pochvaloval, že ho BBC pozvala a ocenil "politiky za to, že jsou tak hloupí" a popraskem kolem jeho účasti v Question Time udělali jeho straně jen reklamu. BNP údajně v posledních dnech zaznamenává rekordní dárcovské příspěvky.

BNP nepřijímá do svých řad "nebílé" členy, i když minulý týden po rozhodnutí soudu musela souhlasit s tím, že své stanovy změní, aby do ní mohli vstupovat všichni Britové. Strana také chce zastavit veškerou imigraci a přesvědčovat Brity zahraničního původu k dobrovolnému odchodu ze země. Stejně tak je pro vystoupení Británie z EU a NATO.

Griffin byl už v minulosti stíhaný za podněcování k rasové nenávisti a popíral nacistické vyvražďování Židů. V rozhovoru s The Times se od svého popírání holokaustu nedistancoval. Řekl jen, že Adolf Hitler "bylo hodně špatný", ale "nijak nesouvisí s dnešní Británií".