Irácký parlament v neděli schválil dlouho očekávaný volební zákon, který otevírá cestu k chystaným lednovým parlamentním volbám. Ty jsou podle agentury Reuters vnímány jako důležitý test, zda se Bagdád dokázal vyrovnat s roky sektářského a povstaleckého násilí, které zemí zmítá od americké invaze v roce 2003.

Americký prezident Barack Obama uvítal schválení zákona jako "milník" na cestě přebírání odpovědnosti Íráčanů za svoji budoucnost. "Tato dohoda je dokladem politického vývoje, který může Iráku přinést mír a umožní klidný a postupný odsun amerických bojových jednotek do září příštího roku," uvedl Obama v prohlášení z Bílého domu.

"Chtěl bych pogratulovat iráckým vůdcům k dosažení této dohody. USA budou i nadále stát po boku Iráku jako silný partner i jako přátelská země," dodal.

Parlamentní volby by se v zemi měly konat 16. ledna 2010. Po celodenním vyjednávání hlasovalo pro volební zákon 141 ze 195 přítomných zákonodárců.

Diskuse kolem volebního zákona dosud komplikovaly neshody ohledně ropné provincie Kirkúk. Kurdové usilují o to, aby v této provincii s 900.000 obyvateli a velkými zásobami ropy převládlo kurdské obyvatelstvo a aby bylo toto území později připojeno ke třem severoiráckým kurdským autonomním provinciím. S tím nesouhlasí Arabové ani Turkmeni, kteří v Kirkúku také žijí.

 

 

Debata okolo zákona byly velmi ostře sledovány kvůli tomu, že by odložení voleb mohlo zkomplikovat stažení amerických jednotek ze země. Ty by se podle dřívějšího vyjádření Obamy měla stáhnout do konce srpna roku 2010.

Zhruba 35 000 až 50 000 vojáků by pak ještě mělo v zemi zůstat v roli výcvikových a podpůrných jednotek iráckých vládních sil. V určitých případech se mohou podílet na zvláštních cílených akcích proti teroristům. Tito vojáci však mají Irák opustit do konce roku 2011.