V Německu začalo prudce přibývat pacientů s takzvanou prasečí chřipkou, a to zvlášť v Bavorsku. Také Rakousko stojí podle tamních expertů na prahu epidemie. Informovaly o tom tiskové agentury a místní zdravotnické instituce. Obě země mají k dispozici vakcínu, ani v jednom státě se ale nedostává takové množství dávek, aby mohli být naočkováni všichni zájemci.

Německý Institut Roberta Kocha uvedl, že se v Německu novou chřipkou zatím nakazilo přes 50.000 lidí. Třináct lidí vir A(H1N1) připravil o život. Ve skutečnosti jsou počty pacientů ale nejspíš vyšší. V Bavorsku podle tamního zemského zdravotnického úřadu dosud testy infekci potvrdily u více než 21.100 osob. Jen tento týden od úterka do středy zdravotníci evidovali 1530 nových případů. Po celém Německu se už uzavřely desítky školních tříd a škol, a děti tak mají kvůli prasečí chřipce prázdniny.

Rakousko je podle místních expertů na začátku chřipkové epidemie. Modely a propočty prý ukazují, že počet nemocných by měl dosáhnout vrcholu v lednu. Jak bude situace ve skutečnosti vypadat, bude záviset i na tom, kolik lidí se nechá naočkovat. Jen ve Vídni je 21 očkovacích center. O tom, ve kterých jsou nejkratší čekací doby, chtějí úřady informovat na internetu. Podle rakouského ministerstva zdravotnictví k 10. listopadu novou chřipku dostalo 1159 lidí. Od 6. listopadu přibylo 398 pacientů. Většini z nich měla mírné příznaky.

Rakousko "zachraňuje situaci" 

Kvůli prasečí chřipce se už v Rakousku uzavřely mnohé školky a školy. Jen v Tyrolsku to bylo pět školek a 15 škol.

Rakousko začalo v obavách před propuknutím chřipkové epidemie před několika dny "zachraňovat" situaci - média vydala s odkazem na příslušné úřady soubor hygienických opatření čítající mytí rukou i větrání a rakouští lékaři očkovali první lidi. Země ale musí doobjednat vakcíny.

V Rakousku zatím na následky onemocnění nikdo nezemřel.

Francie ve čtvrtek zahájila už druhé kolo očkování proti prasečí chřipce - kromě Německa a Rakouska je tak zatím jednou z mála evropských zemí, která disponuje očkovací látkou.

Strach z Ukrajiny?

Jakkoliv se v posledních dnech šíří médii panika ohledně epidemie chřipky na Ukrajině a spekuluje se o jejím šíření dále na západ, situace není zřejmě natolik alarmující, protože úřady okolních států nepodnikly žádná zvláštní preventivní opatření. Počet nemocných nakažených chřipkou na Ukrajině už přesáhl milion, ve většině případů se ale jedná o "běžnou" chřipku, nikoliv o nový vir.

Sousedé Ukrajiny jsou nicméně opatrní. Slovensko  v uplynulých dnech rozhodlo, že nechá otevřený jen jeden hraniční přechod pro silniční dopravu. Na železničních a pěších přechodech se země rozhodly umístit lékaře, aby monitorovali cestující. Léky Ukrajině poskytlo Polsko, které poslalo Kyjevu Tamiflu, roušky i sady na testování přítomnosti viru.

Pokud jde o Polsko a Slovensko, ani v jednom ze států se zatím nepodává obyvatelstvu vakcína proti nákaze prasečí chřipkou. Slovenská média nedávno přinesla informace o tom, že vystrašení obyvatelé cestují desítky až stovky kilometrů do Maďarska, aby si tu pořídily potřebné sérum.

Bratislava jinak hovoří o "velmi mírném průběhu" onemocnění. "Nikdo tu zatím vážně neonemocněl ani nezemřel," píše server Sme.sk. Na Slovensku dosud zaznamenali necelých 200 potvrzených případů nákazy virem (A)H1N1.

To je o polovinu méně než v Česku, kde celkový počet infikovaných pacientů od počátku nákazy dosáhl 400 a onemocnění si vyžádalo jeden lidský život. V Polsku bylo podobně jako na Slovensku potvrzeno 213 případů nakažení virem A/H1N1.

Co říkají experti

Podle Světové zdravotnické organizace se vir prasečí chřipky A(H1N1) stal převládajícím chřipkovým virovým kmenem na světě. Laboratorní testy od dubna prokázaly nákazu u více než 482.300 lidí, prokazatelně připravila o život nejméně 6072 osob.

Experti odhadují, že by chřipková epidemie v Evropě mohla letos mít kvůli takzvané prasečí chřipce dvojnásobek obětí než v jiných letech. Obávají se totiž toho, že by po vlně nové chřipky mohla počátkem příštího roku udeřit další epidemie, a to běžné, sezónní chřipky.

Ta na rozdíl od prasečí chřipky, která postihuje často mladší lidi, "útočí" spíš na starší a oslabené jedince. Klasická chřipka připraví ročně o život 40 tisíc lidí. Experti evropského centra ECDC nedávno varovali, že nový vir by mohl v zimě tento počet až zdvojnásobit.