Prezident Afghánistánu Hamíd Karzáí učinil ve čtvrtek překvapivé prohlášení - konstatoval, že udělá vše pro dosažení míru, včetně setkání s vůdcem Talibanu. 

Jeho slova přišla den poté, co americký prezident Barack Obama rozhodl o vyslání dalších vojáků do Afghánistánu. Afghánci na mezinárodní pomoc spoléhají - jak dnes uvedl Karzáí, jeho země požaduje od USA záruky, že spolu se spojenci podpoří jakoukoli mírovou nabídku. 

Afghánský prezident zdůraznil, že poslední úsilí o jednání s Talibanem překazily aktivity mezinárodních sil, které pokračovaly v pronásledování bývalých členů Talibanu i přesto, že se tito lidé odboje neúčastnili.  

"Já osobně bych rozhodně hovořil s mullahem Mohammedem Omarem (vůdce Talibanu pozn. redakce), cokoliv mě jako afghánského prezidenta bude stát dosažení míru, udělám to, ale jsem si vědom do toho, že to nezvládnu sám, bez pomoci zahraničí," cituje Karzáího agentura AP. 

Taliban se zatím k výzvě nevyjádřil. Zhruba před týdnem, když byl Karzáí slavnostně znovuuveden do funkce prezidenta, ale jeho šéf odmítl jakékoliv mírové rozhovory.  

Dost bylo bojů 

Těsně před Karzáího vystoupením vyjádřili stejný názor na mírový postup Afghánistánu tamní novináři, které oslovil server iHNed.cz.

"Další vojáci, které posílá americký prezident Barack Obama, nebudou pro Afghánistán příliš užiteční, pokud se nezaměří především na výcvik místních, afghánských vojáků," prohlásil jeden z nich. "Teď nejsou na místě další síly a boje, jako spíše začátek rozhovorů současné vlády a západu s radikály z Talibanu," uvedli redaktoři v on-line rozhovoru pro náš server.

"Nová Obamova strategie vypadá komplexněji a uceleněji, myslím, že obecně více vojáků ale zemi nepomůže," konstatoval novinář Norullah Stanekzai.

Podle novinářů je vedle vyjednávání s Talibanem také důležité, aby vláda a Západ porozuměly běžným lidem. Velká část běžných Afghánců je ve svízelné situaci a často tak spolupracuje s oběma stranami konfliktu - vládou a západními vojáky, stejně tak jako s Talibanci.

"Lidé, kteří žijí na venkově jsou mnohdy nuceni spolupracovat s oběma stranami, běžní lidí se bojí jak Talibanu, tak vojáků. Z jedné strany na ně tlačí Taliban, z druhé strany vláda. Když chtějí přežít, musí pracovat pro obě strany," tvrdí zpravodaj afghánské tiskové agentury Pajhwok, Rahmatullah Kochi.

Lidé navíc často zahraničním silám nedůvěřují. Bojí se například, že se sami stanou terčem útoku vojáků, a mají také problém pochopit, proč Západ investuje hodně peněz do vysílání svých vojáků, zatímco v Afghánistánu chybí finance na zkvalitnění afghánské policie a armády.

Lidem chybí vzdělání a informace

Běžné Afghánce v důsledku daleko více než vláda a politika trápí jiné věci - kde najít práci a peníze. Vedle nedostatečné infrastruktury je známou překážkou rozvoje země a společnosti vysoká negramotnost. "Většina obyvatel je kvůli třicetiletému válčení negramotná," potvrzuje Norullah Stanekzai.

Afghánské úřady proto například více než otázka, kde se budou lidé učit, trápí to, že ve školách nemá kdo vyučovat. Z toho důvodu vítají v Afghánistánu týmy a organizace ze zahraničí, včetně zmíněného českého PRT , které jim s rozvojem vzdělání pomáhají.

Ke vzdělávání obyvatelstva a zvyšování povědomí o důležitosti zahraniční pomoci by měla pomáhat také média. "Samozřejmě, že lepší než bojovat, je dávat lidem informace," říká Norullah Stanekzai. Zde ale znovu stojí v cestě handicap v podobě negramotnosti doplněný o nedostatečné technické zázemí.

"Nejdůležitějším médiem v Afghánistánu je rádio, k tomu se dostane většina lidí," shodli se novináři. Podle nich je proces budování dalších médií v jejich zemi pomalý, částečně i proto, že s ním v počátku pomáhal západ, což už ale v současnosti neplatí.

Oslovení novináři přijeli do Česka na pozvání ministerstva zahraničních věcí. Noorulah Stanekzai je ředitelem rozhlasové stanice Zinat, jediného soukromého rádia v Lógaru. Asadullah Ludin pracuje jako reportér rozhlasové stanice Millie Paygham a zároveň studuje na fakultě literatury v Kábulu. Rahmatullah Afghan je zpravodajem největší afghánské tiskové agentury Pajhwok pro Lógar.