Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) zrušila tajný kontrakt se soukromou bezpečnostní firmou Blackwater, která se v jeho rámci podílela na útocích bezpilotními letadly v Pákistánu. Munice je do těchto letadel nakládána v Afghánistánu. USA jsou za tuto strategii kritizovány, protože oběťmi takových útoků nejsou jen teroristé, ale také civilisté.

Podle agentury AP zrušil ředitel CIA Leon Panetta kontrakt letos. Cílem útoků bezpilotními letadly Predator je likvidace teroristů na pohraničním kmenovém území severozápadního Pákistánu. CIA nikdy nepřiznala, že je do útoků zapojena. Poprvé o tom v létě informoval list The New York Times.

Od loňského ledna při těchto útocích přišlo podle pákistánské tajné služby o život 67 lidí. Naposledy USA letouny Predator v Pákistánu použily v úterý a zabily přitom jednoho z operativců Al-Káidy.

Akce s Blackwater probíhaly denně

Zpráva o zrušeném tajném kontraktu následuje po zveřejnění informace o tom, že Blackwater se běžně podílela na práci CIA, při níž byli v Iráku i Afghánistánu zatčeni, zabiti nebo převáženi členové odboje. Podle zdroje listu The New York Times se prý v letech 2004 až 2006 takové operace odehrávaly skoro denně.

Blackwater se po potížích, které si vysloužila svou činností v Iráku, přejmenovala na Xe Services. Byla vyšetřována kvůli několika incidentům, při jednom z nich její agenti před dvěma lety postříleli v Bagdádu 17 civilistů. V květnu přišla o licenci poskytovat ochranu americkým diplomatům v Bagdádu.

Zakladatel Blackwateru Erik Prince v rozhovoru pro časopis Vanity Fair přiznal spolupráci s rozvědkou, když řekl, ho americké úřady využily k boji proti terorismu a pak nechaly na holičkách. "Dal jsem sebe i svůj podnik k dispozici CIA k velmi riskantním operacím. Když se to ale politicky přestalo hodit, odmrštili mne," sdělil.