Rodina britského občana Akmala Shaikha, kterého před rokem Čína odsoudila k nejvyššímu trestu za obchodování s drogami, ho v těchto hodinách vidí zřejmě naposledy živého. Jeho nejbližší za mužem přijeli do střežené čínské nemocnice a znovu požádali o milost.

"Můj otec trpí maniodepresivní psychózou," tvrdí jeho dcera a žádá zmírnění trestu. Podle svých slov ale tuší, že nemají moc nadějí. "Nezbývá nám moc času," cituje dceru odsouzeného BBC.

Ačkoliv britská vláda opakovaně požádala Čínu, aby zastavila popravu třiapadesátiletého Brita, u něhož čínská policie našla před dvěma lety v Urumči čtyři kilogramy heroinu, Peking počítá, že 29. prosince muže zastřelí.

Pokud rozsudek skutečně vykoná, půjde o prvního Evropana popraveného v Číně za posledních 50 let.

Muž je ve zvláštní péči

"Můj otec netuší, že může být za pár hodin zastřelen. Vzhledem k jeho narušenému psychickému stavu je to ale lepší," prohlásila dcera Akmala Shaikha. Tváří v tvář se ale s otcem podle médií nesetkala.

Viděli ho pouze jeho bratránci, kteří u odsouzeného strávili v nemocnici v Urumči necelé dvě hodiny. Nikdo jiný ho údajně za celé dva roky nekontaktoval.

Přesto se rodina Evropana pokoušela dělat všechno proto, aby se Brit dostal na svobodu. "Nežádáme zvláštní postup, protože jde o Brita, chceme jiné řešení pouze jako rodina, která je zdrcená představou, že ztratí svého syna, bratra, otce a bratrance," napsali jeho nejbližší v posledním dopise určeném čínskému prezidentovi.

Jejich žádosti se zatím ale nedostalo požadované odezvy. Jeho poslední možné odvolání čínské soudy zamítly. Už začátkem prosince telefonicky žádal britský premiér Gordon Brown svého čínského kolegu Wen Ťia-paa, aby byl Shaikhův případ znovu posouzen s ohledem na jeho duševní stav.