Francie objednala loni příliš mnoho dávek vakcíny proti takzvané prasečí chřipce a v současnosti se snaží svých přebytků zbavit.

Z 94 milionů objednaných dávek jich část odkoupily Katar a Egypt, a sice 2,3 milionu. V pondělí o tom informoval francouzský deník Le Figaro. Dalšími adepty na odkup jsou údajně Ukrajina, Rumunsko, Bulharsko a Mexiko.

Ve Francii se nechalo doteď očkovat pouhých pět milionů lidí, ačkoli vláda připravila velkorysý plán plošného očkování obyvatelstva. Chřipková epidemie je nicméně ve Francii i ve zbytku Evropy na ústupu a přestože se očekává, že nastane ještě druhá vlna, nepředpokládá se už, že by dosáhla hrozivých rozměrů jako loni na podzim. Svých přebytků se tak Francie doma už nemá naději zbavit.

Podle Le Figaro vláda pochopila už počátkem listopadu, že objednané množství dávek za oficiální cenu 675 milionů eur (17,8 miliardy korun) je přehnané. Ministerstvo zdravotnictví totiž vycházelo z předpokladu, že budou nutné dvě očkovací dávky na osobu. Světová zdravotnická organizace ale 20. listopadu definitivně doporučila jen jednu.

Francouzská vláda to ovšem při podpisu smluv u farmaceutických firem na počátku léta s předpokladem dodávky do půl roku nečekala, stejně jako to, že Francouzi nebudou k očkování natolik ochotní jako například v Británii nebo v USA. Paříž se podle vládních zdrojů navíc rozhodovala v době, kdy v Mexiku dosáhla úmrtnost nemocných deseti procent, což byl hrozivý vývoj.

Očkovací kampaň ve Francii již začala kritizovat opozice. Socialistický poslanec Jean-Marie Le Guen vyzval v neděli k vytvoření zvláštní parlamentní komise, která by se tímto "fiaskem" zabývala. Bývalý šéf francouzského Červeného kříže Marc Gentilini nebyl mírnější - podle něj se dalo předpokládat, že se vláda pouští do plýtvání.

Přebytky hlásí i další země

Francie není jediná, která má přebytek zásob očkovacích dávek. Nizozemsko jich například objednalo 34 milionů a také oznámilo záměr se 19 milionů zbavit. Podobně jsou na tom Německo a Švýcarsko.

Belgie dá deset procent svých zásob vakcín proti takzvané prasečí chřipce (A/H1N1) rozvojovým zemím, uvedl list Le Soir. Brusel je poskytne Světové zdravotnické organizaci (WHO), která pak darované vakcíny rozdělí mezi chudé země podle toho, jak se bude pandemie šířit.

Belgie, která je s 10,7 milionu obyvatel srovnatelná s Českem, si nakoupila kolem 12,6 milionu vakcín. Deset procent podle tamních představitelů nebude chybět, i když je nutné zachovat ostražitost ohledně možného dalšího šíření nemoci. Česká vláda pro srovnání objednala v srpnu milion dávek vakcíny za 220 milionů korun.