Méně zájemců o očkování a méně dávek vakcíny na osobu. To jsou hlavní důvody, proč se Francie rozhodla zrušit objednávky desítek milionů vakcín proti takzvané prasečí chřipce. Spolu s tím se navíc objevil nový fenomén - bohaté evropské země začaly posílat své přebývající vakcíny

Očkovat se nechalo méně lidí, než úřady původně předpokládaly, a navíc vláda počítala se dvěma dávkami na osobu, ale nakonec se ukázalo, že stačí jedna.

Francouzská ministryně zdravotnictví Roselyne Bachelotová v úterý v rozhlasové stanici RTL oznámila, že její úřad vyjednává s farmaceutickými firmami, jak snížit co nejvíce průvodní náklady. V pondělí večer přitom sdělila, že zrušila objednávku 50 milionů přípravků.

Zásoby k postupné likvidaci

Loni v létě se francouzská vláda rozhodla objednat 94 milionů dávek za 712 milionů eur. Nyní Bachelotová doufá, že by stát mohl více než 350 milionů eur ušetřit. Ministerstvo zrušilo objednávku 32 milionů dávek u firmy GSK, 11 u Sanofi-Pasteur a sedm u Novartis. Se Sanofi-Pasteur se již dohodlo, že zrušení devíti milionů očkovacích přípravků se obejde bez sankčních poplatků za zrušení objednávky.

Francie si proti šířící ptačí chřipce v předchozích letech zároveň udělala zásoby léků Tamiflu a hygienických roušek, které jsou údajně třetí největší na světě. Lhůta, do kdy jsou použitelné, se ale nezadržitelně blíží - má to být od roku 2011. Poté nezbude než vše zničit.

V šedesátimilionové Francii se nechalo doteď očkovat pouhých pět milionů lidí, ačkoli vláda připravila velkorysý plán plošného očkování obyvatelstva, a to počínaje rizikovými skupinami.

Chřipková epidemie je nicméně ve Francii i ve zbytku Evropy na ústupu, a přestože se očekává, že nastane ještě druhá vlna, nepředpokládá se už, že by dosáhla hrozivých rozměrů jako loni na podzim. Svých přebytků se tak Francie doma už nemá naději zbavit.

Vakcíny do Kataru

Francouzský tisk v předchozích dnech uvedl, že Francie se snaží svých přebytků zbavit: 300.000 dávek prodala Kataru a dva miliony mají směřovat do Egypta. Francie dále údajně vyjednává s možnými zájemci, jako jsou Ukrajina, Rumunsko, Bulharsko a Mexiko.

Konkurují jí v tom ale zřejmě Nizozemsko, Německo a Švýcarsko, které mají také více vakcín, než potřebují.