Ruská tajná služba FSB jedná s izraelskou firmou Aeronautics Defence Systems o nákupu bezpilotních letounů, které by měly sloužit při ochraně ruských hranic. Uvedl to dnes ruský list Kommersant. Ani FSB, ani izraelská firma chystanou transakci nepotvrdily, ani nepopřely.

Ve hře je podle deníku nákup nejméně pěti malých bezpilotních letadel Orbiter. Cena sice závisí na vybavení a dalších odbytových možnostech na ruském trhu, nicméně Polsko před třemi lety koupilo šest těchto strojů za tři miliony dolarů (přibližně 54 milionů Kč). Ruští pohraničníci by však potřebovali daleko větší množství.

Izraelcům se už povedl průnik na ruský trh, až dosud vyhrazený domácím zbrojovkám. Loni si ruské ministerstvo obrany pořídilo u izraelského výrobce IAI dvanáct bezpilotních letadel za 53 milionů dolarů (zhruba 958 milionů Kč).

Třetí z izraelských výrobců, Elbit, je prý ze hry venku, protože svá bezpilotní letadla Hermes 450 dodal Gruzii a ta je nasadila předloni v srpnu během krátkého konfliktu s Ruskem o separatistickou Jižní Osetii.

Právě zkušenosti z kavkazské války přiměly ruské vojáky sáhnout po izraelských strojích; konflikt sice Rusko vyhrálo, ale ruské jednotky na rozdíl od Gruzínů postupovaly prakticky naslepo.

FSB je od roku 2003 podřízena i ruská pohraniční stráž, která při ostraze hranic až dosud používala ruská bezpilotní letadla. Ale na konci roku 2008, už po konfliktu s Gruzií, vojáci a pohraničníci provedli společné zkoušky ruských strojů, z nichž ani jeden plně neobstál; jeden stroj se dokonce během zkoušek rozbil.

Kommersant připomněl, že s firmou Aeronautics je spjato i několik mezinárodních skandálů; v roce 2005 byla obviněna z porušení embarga OSN na dodávky zbraní do Pobřeží slonoviny, o rok později nigerijský prezident sesadil tehdejšího ministra dopravy za údajné přijetí úplatku a loni Kazachstán zatkl izraelského obchodníka se zbraněmi kvůli údajných machinacím okolo předchozích dodávek izraelských strojů.