Chudé Haiti

V žebříčku podle Indexu lidského rozvoje je Haiti až na 149. místě, hluboko pod průměrem Latinské Ameriky a Karibiku a spíše na úrovni zemí subsaharské Afriky.

- přes 18% obyvatel se nedožije 40 let

- 42% lidí nemá přístup k nezávadné pitné vodě

- téměř 38% dospělých je negramotných

- 22% dětí mladších pěti let trpí podváhou

Zdroj: Human Development Report 2009

Spojené státy dopraví do příštího pondělí na Haiti devět až deset tisíc vojáků na pomoc při distribuci potravin a léků obětem zemětřesení a na ochranu před rabováním. Oznámil to dnes ve Washingtonu předseda amerického sboru náčelníků štábů admirál Mike Mullen.

Celkový počet vojáků budou na místě upřesňovat američtí důstojníci podle aktuálních potřeb, dodal Mullen.

Ministr obrany USA Robert Gates dnes ve Washingtonu označil bezpečnostní situaci na Haiti za "docela dobrou", nicméně obavy z násilností sílí. Podle Gatese je prvořadým úkolem dopravit pomoc potřebným dříve, než jejich zoufalství přeroste v násilnosti.

Mluvčí organizace Potravinový program OSN Emilia Casellaová pro agenturu AP řekla, že zatímco se záchranáři a humanitární pracovníci ze všech sil snaží dostat potraviny, vodu a další humanitární pomoc lidem v nejhůře postižených oblastech haitského hlavního města, byl vydrancován jeden z potravinových skladů zřízených OSN pro případ hurikánů.

Rozsah škod zatím není znám, není však vyloučeno, že podobně dopadly i další sklady s humanitární pomocí v sousedství. Komplex skladů se nachází na předměstí hlavního města. Emilia Casellaová dodala, že „podobně vybílena“ už byla většina obchodů ve městě.

Celková situace v Port-au-Prince začíná být tři dny po zemětřesení velmi dramatická. Rabování, špatné cesty, zničený přístav, strach z násilí – to vše zatím znamená, že se většina obyvatel zničeného města zatím pomoci nedočkala. 

Casellaová k tomu poznamenala: „Je třeba přemístit tuny pomoci z bodu A do bodu B, což vzhledem k tomu, jak je město zničené, vůbec není snadný úkol. Přemístit tuny a tuny potravin a vody do postižených oblastí prostě nejde tak snadno jako poslat zprávu na Twitter.

Zatím stále obrázky hrůzy a zmaru

Letadla s pomocí jsou přetížená, přesto pomoc obětem katastrofického zemětřesení na Haiti nestačí. Lidé se rvou o vodu, záchranáři nestíhají vytahovat lidi z trosek, ve městě je slyšet řev, naříkání a volání o pomoc, jemuž se nedostává odpovědi.

Televize vysílají hrůzostrašné záběry vyprošťování lidí z trosek. Šance na objevení živých se stále snižuje, panují obavy z šíření nemocí a všude je cítit zápach mrtvých těl. Ze záběrů je patrné, že záchranářům chybí základní technika a mnozí také nejsou schopni poskytnout první pomoc.

Haiťané blokují ulice mrtvými těly na protest proti tomu, že se jím nedostává pomoci. Fevil Dubien, který přiděloval vodu na severu hlavního města, řekl, že se lidé o ni téměř perou. V ulicích hlídkují vojáci OSN. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun ve čtvrtek řekl, že v Port-au-Prince a okolí jich hlídkují 3000, což je asi třetina jejich stavu na Haiti. Nepřivážejí však lidem pomoc, takže nervozita ve městě, kde teploty přesahují 30 stupňů Celsia, roste.

"Blokují ulice těly, je to tady strašné, lidé jsou unaveni z toho, že nepřichází pomoc," řekl fotograf časopisu Time Shaul Schwarz agentuře Reuters.

Humanitární pracovníci, kteří se snaží dopravit do Port-au-Prince vodu, potraviny, léky a další humanitární pomoc, jsou hned na letišti varováni: "Haiťané jsou už velmi zoufalí, a není vyloučeno, že se pokusí získat si jídlo a pití násilím."

Příslušníci mírových sil, které jsou na ostrově rozmístěny, potvrzují, že obyvatelé hlavního města začínají projevovat velkou nespokojenost s tím, že se k nim humanitární pomoc nedostává včas. Vojáci se proto připravují na to, že každý konvoj s pomocí bude doprovázet stráž, která by měla Haiťany odradit od případných pokusů rabovat.

"Bohužel, trpělivost těch zoufalých lidí je u konce a začíná se u nich projevovat zloba," řekl pro AP David Wimhurst, mluvčí brazilského mírového kontingentu. "Obávám se, že se situace bude stále zhoršovat. Mezi těmi nejchudšími lidmi se zvyšuje napětí a mám za to, že pohár jejich trpělivost už přetekl." 

Chybí prostor na vykládání zboží

USA mezitím v pátek oznámily svou první oběť zemětřesení. Je jí chargé d´affaires amerického velvyslanectví Victoria DeLongová, kterou zasypaly sutiny jejího domu.

Americké ministerstvo zahraničí oznámilo, že se USA ujmou řízení letiště v Port-au-Prince, které ve čtvrtek odpoledne zastavilo příjem dalších letadel s pomocí, protože bylo přetížené.

"Ujali jsme se kontroly leteckého provozu. Máme dost personálu, který pomůže s vykládáním letadel, řekl mluvčí ministerstva Philip Crowley. Letiště podle něj bude v provozu 24 hodin, ale má prý velmi malou kapacitu, protože má jedinou dráhu a málo prostoru na vykládání zboží.

Kuba současně oznámila, že povolila užívání svého vzdušného prostoru letadlům USA, která pomáhají Haiti. Americké letouny evakuují raněné z Haiti na americkou základnu u kubánského Guantánama. Někteří ranění jsou odesíláni dál na Floridu a letadla s nimi musila dosud oblétávat východní cíp Kuby. Dohoda umožňuje zkrácení letů o půldruhé hodiny.

Situace na Haiti zaskočila i zkušené záchranáře. Je to noční můra, říkají - čtěte ZDE

Televize CNN zřídila zvláštní internetovou stránku, na niž mohou posílat příbuzní lidí pohřešovaných po úterním zemětřesení na Haiti fotografie a žádosti o informace. 48 hodin po zemětřesení se na stránce objevilo na 200 případů. V USA žije víc než milion Haiťanů. Kvůli obtíženému telefonickému spojení mnozí z nich nemají od svých příbuzných zprávy.

Zemětřesení podle odhadů Červeného kříže nepřežilo na 50.000 lidí, desítky tisíc jsou pohřešovány. Mezinárodní výbor Červeného kříže doplňuje na internetové stránce FamilyLinks.icrc.org jména pohřešovaných.

Mezi tisíci raněnými je také španělský velvyslanec na Haiti Juan Fernández Trigo, který byl podle čtvrteční zprávy amerického ministerstva zahraniční ve středu převezen na americkou základnu Guantánamo.

Chudoba zachránila mnohé životy

Zastaralý způsob stavění se podílel na tom, že se na Haiti při úterním zemětřesení zřítily celé domy a velké bloky budov. Většina tamních budov byla podle výzkumníků postavena z příliš tuhého betonu, který se už nyní ve světě nepoužívá.

Na modernizaci těchto starých domů nebyly peníze. Právě chudoba panující na Haiti však paradoxně pomohla mnoho životů zachránit.

"Chudinské čtvrti jsou vystavěny často z lehkých materiálů, takže jsou při zemětřesení méně nebezpečné než velké budovy z pevného betonu," řekl americký výzkumný expert zabývající se stavbami v podmínkách zemětřesení Farzad Naeim. Haiti má přes devět milionů obyvatel a 80 procent z nich žije pod prahem bídy.

Američané při pomoci Haiti, které zasáhlo ničivé zemětřesení, ve stále větší míře objevují darování peněz prostřednictvím krátkých textových zpráv. Sbírky pomocí mobilních telefonů, jež jsou například v Česku již několik let běžné, sice ve Spojených státech nejsou úplnou novinkou, dosud je ovšem jejich obyvatelé příliš nevyužívali.

Na pomoc karibskému ostrovu se ale během krátké doby vybrala rekordní částka. Za dva dny se ve sbírce podařilo pro organizace, jako jsou americký Červený kříž či nadace Yele Haiti, získat pět milionů dolarů. Je to o milion více než americké charitativní organizace prostřednictvím dárcovských SMS získaly za celý loňský rok.

Za dva dny se ve sbírce podařilo pro organizace jako americký Červený kříž či nadace Yele Haiti získat pět milionů dolarů. Je to o milion více než americké charitativní organizace prostřednictvím dárcovských SMS vybraly za celý loňský rok.

Peníze pomocí textových zpráv na pomoc Haiti mohou lidé posílat i v Česku, kde tuto možnost nabízí hned několik charitativních organizací.

Pomoc Haiti je dominantním tématem na Twitteru, Facebooku a dalších internetových sociálních sítích. Dodnes se na Facebooku objevily tisíce zpráv a stovky fotografií. Lidé se ptají po osudu svých blízkých, nabízejí pomoc, organizují sbírky, vyjadřují solidaritu. Do dneška se například ke skupině "Earthquake Haiti" na Facebooku připojilo přes 24.000 lidí.

Konto na pomoc Haiti je 40954095/0300
Dárcovská SMS: "DMS SOSHAITI" na číslo 87777