Vírou motivované násilnosti vyvolalo rozhodnutí malajsijského soudu, podle kterého mohou místní katolické noviny používat slovo alláh jako označení pro boha. Muslimové s verdiktem nesouhlasí a tvrdí, že toto arabské slovo mohou používat jen lidé vyznávající islám. Neznámí vandalové zatím zaútočili na 11 křesťanských kostelů a jeden sikhský chrám.

Zástupce šéfa malajsijské policie Ismail Omar uvedl, že policisté našli před mešitou zbytky rozbitého skla. Zatím prý není jasné, zda šlo o láhve od alkoholických nápojů, které jsou pro muslimy zakázané.

Omar uvedl, že šlo jednoznačně o vandalizmus, varoval ale před provokatéry a přílišným rozdmýcháváním emocí. Malajsijská vláda již dříve prohlásila, že pokud se násilnosti neuklidní, je ochotna přistoupit k výjimečným opatřením včetně zákonů, které umožňují zatýkání a věznění bez rozhodnutí soudu.

V pátek také stanul před soudem 25letý student, který se na svém profilu na síti Facebook nabízel, že je za určitou finanční odměnu ochoten házet zápalné láhve na křesťanské kostely. Podle obžaloby se Mohamad Tasyrif Tajudin na útocích přímo nepodílel, za nabádání k násilnostem mu ale hrozí až rok vězení. Z pachatelů žhářských útoků nebyl zatím nikdo zatčen.

I přes nedávné nepokoje je Malajsie považována za vzor pro další muslimské země díky svému ekonomickému rozvoji, pokrokové společnosti a všeobecně poklidnému soužití mezi příslušníky různých národností a vyznání. Malajsijská muslimská většina tvoří asi 60 procent z 28 milionů obyvatel; zbytek jsou etnicky převážně Číňané a Indové vyznávající křesťanství, buddhismus, hinduismus a další víry.