I po několika dnech se pod troskami nacházejí živí lidé. Například tým australské televize podle americké televize Fox v pátek 68 hodin po katastrofě vytáhl ze zříceného domu šestnáctiměsíční holčičku Winnie Tilinovou. Našli ji podle jejího křiku, její rodiče jsou ale mrtví.

"Musím ji považovat za své dítě, protože mé zahynulo," řekl strýc nalezené dívenky Frantz Tilin, jehož těhotná žena zemřela při zemětřesení.

Hlavní město bude třeba ze tří čtvrtin postavit znova

Místní ministr zdravotnictví Alex Larsen řekl, že bude třeba ze tří čtvrtin nově vybudovat metropoli Port-au-Prince. Ještě více ale bylo podle OSN postiženo město Leogane, kde zemětřesení zničilo či poškodilo 80 až 90 procent budov. Ze 134 tisíc obyvatel města západně od metropole jich bylo podle policie zabito 5 až 10 tisíc, většina těl je dnes přitom stále pod zřícenými budovami.

Podle Reuters stoupá stále více napětí mezi přeživšími obyvateli, kteří několik dní po katastrofě trpí nedostatkem vody, potravin a dalších základních potřeb. Situaci ztěžuje rabování, násilnosti a rozkládání se mrtvých těl.

Představitel OSN Alain Le Roy potvrdil, že se objevily případy, kdy lidé mezi sebou bojovali o jídlo. Bezpečnostní situace je však stále pod kontrolou, což by mohlo přestat platit, kdyby pomoc nepřijela brzy, varoval Le Roy, jehož organizace přišla při otřesech o nejméně 36 z 9000 svých pracovníků na Haiti.

Přiletí Clintonová i generální tajemník OSN

Do pomoci se zatím zapojily hlavně USA. Jejich vojáci zprovozňují letiště v Port-au-Prince, kam má dnes přiletět americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Aby se urychlily záchranné práce, Haiti dočasně předalo kontrolu nad hlavním letištěm Američanům. V pátek také dorazila k ostrovu americká letadlová loď a otevřela druhou cestu pro zahraniční pomoc. Jejích 19 vrtulníků již podle Reuters začalo zásobovat obyvatele vodou a převážet zraněné do polní nemocnice u letiště.

Na Haiti se podle agentur brzy objeví kromě Clintonové i generální tajemník OSN Pan Ki-mun, nejspíš v neděli.