Příbuzní mnoha amerických občanů, kteří se na Haiti pohřešují po zemětřesení z minulého týdne, prohledávají trosky spadlých domů ve snaze najít své blízké sami nebo si najímají záchranné týmy.

"Víme, že tam naše dcera byla a chceme, aby ji našli," křičí Leonard Gengel ze státu Massachusetts. Jeho devatenáctiletá dcera Brittany je jednou ze čtyř studentů z floridské Lynnovy univerzity, kteří byli v době zemětřesení na Haiti a kteří se stále pohřešují. Pod troskami luxusního hotelu Montana v Port-au-Prince zřejmě zůstali i dva jejich učitelé.

Zatím není jasné, kolik Američanů se celkem na Haiti pohřešuje. Zatím bylo potvrzeno 35 mrtvých. Americká ambasáda na Haiti potvrdila, že má informace o tom, že přežilo nejméně 9400 Američanů z celkového počtu 45.000 občanů USA, kteří byli na karibském ostrově před zemětřesením. Mnoho dalších lidí je nicméně zřejmě v pořádku, jen se nehlásili úřadům.

Americké rodiny ale usilují o to vědět, co se s jejich zmizelými blízkými stalo. "Myslím, že každý už teď přijal to, že své blízké nemusí najít živé. Chceme ale, aby byli pohřbeni na americké půdě, a ne tady pod troskami," citovala agentura Forresta Masterse, který na Haiti pomáhá hledat zmizelého rodinného kamaráda.

Oběti jsou navíc hromadně pohřbívány v masových hrobech. Reportér AP popisuje, jak na jednom z kopců stroje vykopávají další jámu, kam má být během jediného dne svezeno 10 tisíc těl. Od minulého úterý už takto bylo pohřebno 80 tisíc obětí.

Lidé, kteří na vykopávání hrobů a pohřbívání pracují, uvádějí, že jsou svou prací traumatizováni a trápí je noční můry. Na náboženské obřady není čas.

Cesta naděje

Vztek mezi Američany, kteří nemají zprávy o svých příbuzných, zčásti způsobují i zmatené informace. Panu Gengelovi v jednu chvíli univerzita oznámila, že jeho dceru našli. Tato informace se pak ale ukázala jako nepravdivá.

Lynnova univerzita, kam chodila i Brittany Gengelová, si už najala soukromý pátrací tým, který má hledat pohřešované studenty a jejich učitele. Ti přijeli na Haiti rozdělit jídlo a pomoci místním sirotkům.

"Ti studenti tam jeli na takzvanou cestu naděje, tak tomu říkali, to se teď ale změnilo v cestu do pekel," dodává Gengel.

Americké úřady namítají, že je téměř nemožné vypátrat všechny Američany, kteří byli v době katastrofy na ostrově. Většina z nich se totiž neregistruje na velvyslanectví.

"Tohle jsou Spojené státy americké. Dělají zázraky po celém světě... Ale kde je ten náš zázrak?" ptá se hořce John Gianacaci, jehož dcera je jednou z pohřešovaných floridských studentek.