Třiadvacetiletý Wismond Exantus, kterého 11 dní po zemětřesení na Haiti vyprostili v sobotu záchranáři ze sutin, je v pořádku. Pod troskami zříceného hotelu Napoli v metropoli Port-au-Prince mladík přežil díky sušenkám, cole a pivu. Napsaly to zpravodajské agentury. Celkem se po katastrofě podařilo z trosek vytáhnout 133 živých lidí.

Mladík byl uvězněný pod zhruba šestimetrovou hromadou z betonu a dřeva. Záchranáři z mezinárodního týmu se k němu dostali tunelem, který museli vykopat. Když pak zachráněného na nosítkách odnášeli do nemocnice, desítky přihlížejících aplaudovaly.

Exantus pracoval v obchodě v přízemí hotelu. Když se budova začala řítit, schoval se pod pult. Díky tomu se ocitl v dutině. Celou dobu pak ležel na zádech a živil se sušenkami, colou a pivem. "Snědl bych všechno, na co bych přišel... Měl jsem hlad, ale celou dobu jsem myslel na to, že mě najdou a já přežiju," řekl agentuře AP. Když byl zasypaný troskami, nevěděl prý, jestli je den či noc. Věřil ale, že ho bůh ochrání. "Dávalo mi to sílu," vyprávěl.

Vláda v pátek oficiálně hledání přeživších ukončila. Mladíkovi bratři ale záchranáře přesvědčili, aby ještě pátrali. Ti pak uslyšeli jeho klepání a vykopali k němu tunel. "Je to nejlepší věc, která se vám může přihodit, když jste záchranář," řekl šéf řeckého záchranářského týmu Apostolos Dedas. To, že muž pod troskami přežil tak dlouhou dobu, považuje za zázrak.

Do vykopaného tunelu se protáhly dvě záchranářky. Pomocí pily mladíka vysvobodily zpod dřevěných regálů a suti. "Usmíval se a byl opravdu šťastný, že se dostane ven. Říkal: Děkuji vám," popsala skotská záchranářka Carmen Michalská. Exantus řekl, že slyšel v troskách zvuky od jiných zasypaných, zhruba před dvěma dny prý ale utichly.

Pomoc stále vázne

Ačkoli se na Haiti občas dějí zázraky a pod sutinami se stále daří nacházet živé lidi, vázne distribuce potravinové pomoci. Ta se dostala pouze do dvou třetin táborů, v nichž žijí lidé, kteří v metropoli Port-au-Prince přišli o střechu nad hlavou. Asi tři miliony lidí žijí v 300 táborech, kam se snaží roznášet pomoc především zástupci humanitárních organizací.

Šéf americké agentury pro mezinárodní rozvoj Rajiv Shah uvedl, že organizace dělá vše, co je v obtížných podmínkách v jejích silách. "Nikdo to nepochopí, dokud tu nebude," řekla Gina Jacksonová z organizace USAID.

Problémy s dodávkami ovšem souvisejí také se špatnou bezpečnostní situací na Haiti. Koordinátoři Světového potravinového programu (WFP) se rozhodli omezit některé své aktivity po pátečním útoku na dva zásobovací konvoje. "Je tu skutečný bezpečnostní problém," uvedl náměstek ředitele haitské pobočky WFP Thiry Benoit na brífinku s haitským premiérem.