Britský katolický biskup Richard Williamson se musí 16. dubna zpovídat kvůli veřejnému popírání holokaustu u soudu v bavorském Řezně. Soud už členovi kontroverzního Bratrstva svatého Pia X. zaslal do Londýna obsílku, informovala dnes agentura DPA. Obviněný se však nemusí projednávání účastnit osobně a může za sebe poslat svého obhájce.

Devětašedesátiletý Williamson v jednom rozhovoru pro švédskou televizi během kněžského semináře u Řezna vyslovil domněnku, že v koncentračních táborech zahynulo 200.000 až 300.000 Židů, ale "ani jeden z nich v plynových komorách".

Historici odhadují, že v plynu skončilo až kolem šesti milionů Židů. Právě dnešek je Mezinárodním dnem památky obětí holokaustu. Svět si připomíná osvobození koncentračního tábora v Osvětimi před 65 lety.

Rozhovor, který byl odvysílán loni v lednu, uvrhl do hluboké krize Vatikán, protože papež Benedikt XVI. právě v té době zrušil exkomunikaci Williamsona a dalších tří členů Piova bratrstva z církve.

Popírání holokaustu je v Německu trestným činem. Řezenský soud Williamsonovi už loni v říjnu uložil pokutu ve výši 12.000 eur (přes 314.000 korun). Protože se ale biskup proti tomuto takzvanému trestnímu příkazu odvolal, musí se nyní uskutečnit hlavní líčení.

Trestní příkaz je právní nástroj, který v Německu umožňuje vyhnout se soudnímu projednávání přečinu, ale má stejnou váhu jako rozsudek. Pokud ho potrestaná strana nepřijme, věc jde před soud.

Kontroverzní Piovo bratrstvo, které má dnes kolem 400 členů, založil v roce 1970 už zesnulý francouzský arcibiskup Marcel Lefebvre. Společenství zastává silně tradicionalistické postoje a odmítá mnohé reformy, jež zavedl druhý vatikánský koncil (1962 až 1965) s cílem církev modernizovat.