Rusko dodá zbraně Libyi

Rusko dodá Libyi zbraně za 1,3 miliardy eur (asi 34 miliard korun). Oznámil to ruský premiér Vladimir Putin, podle něhož byl kontrakt podepsán v pátek po jednáních vysokých vojenských představitelů. Od návštěvy média očekávala nákup ruských stíhaček, protiletadlových systémů a tanků.Libye v minulosti patřila k velkým zákazníkům sovětských zbrojovek a její nákupy v 70. a 80. letech, včetně stovek letounů a tisícovek tanků, se odhadovaly na 20 miliard dolarů.

Čína pozastavuje vojenský dialog se Spojenými státy poté, co USA oznámily záměr prodat Tchaj-wanu zbraně za miliardy dolarů.

Peking už dřív ostře kritizoval americký záměr a už v noci na dnešek varoval, že plán Washingtonu závažně negativně ovlivní spolupráci obou supervelmocí.

"Vzhledem k vážné škodě a ohavnému dopadu prodeje amerických zbraní na Tchaj-wan se čínská strana rozhodla pozastavit plánované vzájemné vojenské návštěvy," citovala agentura Nová Čína ministerstvo obrany. To si dnes v Pekingu povolalo amerického diplomata odpovědného za resort obrany.

Peking považuje Tchaj-wan za své území a v minulosti často hrozil, že ho obsadí, pokud by ostrov podnikl formální kroky k uplatnění své faktické nezávislosti.

Spojené státy jsou vázány zákonem k tomu, aby Tchaj-wanu pomáhaly bránit se. Administrativa prezidenta Baracka Obamy vyrozuměla Kongres o novém plánovaném prodeji zbraní za zhruba 6,7 miliardy dolarů v pátek.

Spojené státy Tchaj-wanu dodají především antirakety Patriot, minolovky a vrtulníky Black Hawk. Podle mluvčího Pentagonu Spojené státy naopak nevyhověly žádosti Tchaj-wanu o prodej nových stíhaček F-16.
Součástí kontraktu jsou komunikační zařízení pro tchajwanské stíhačky F-16, které Tchaj-pej už má, ale nikoli nové stroje. Střel Patriot má být celkem 114 a vrtulníků Black Hawk 60.

Peking naposledy zastavil vojenskou spolupráci s USA kvůli dodávkám zbraní Tchaj-wanu v roce 2008. Obnovil ji před rokem.