"Požádal jsem doktora (Alího Akbara) Sálehího (ředitele AEOI), aby začal s výrobou paliva obohaceného na 20 procent," řekl prezident v televizním projevu. Dodal k tomu, že dveře pro dialog jsou stále otevřené. Tvrdil také, že Írán dokáže obohacovat uran s pomocí laserové technologie, což dále nerozvedl.
Ahmadínežád tento týden řekl, že je ochoten přistoupit na vývoz části uranu obohaceného v Íránu na necelá čtyři procenta. Podle loňské dohody, k níž se dospělo v rozhovorech šesti velmocí s Teheránem, to mělo být 1200 kilogramů. V Rusku měl být tento uran obohacen na 20 procent a z něho pak vyrobeno zřejmě ve Francii palivo pro teheránský reaktor.
Íránci dohodu zdržují a navrhují stále nové verze, na což ale země, které s nimi vyjednávaly, nechtějí přistoupit.
Íránský ministr zahraničí Manúčehr Mottakí v neděli v Mnichově řekl, že Íránci možná přistoupí na vývoz menšího množství, než je navrhovaných 1200 kilogramů.
Obamův poradce: Největší hrozbou globální bezpečnosti je íránský jaderný program - čtěte ZDE
Írán přišel o dalšího jaderného experta. Z vraždy viní agenty Izraele a USA - čtěte ZDE
V Íránu se až do 11. února slaví 31. výročí islámské revoluce a Ahmadínežád i ostatní politici se snaží svými výroky dokazovat úspěchy země.
Pokud Írán nezačne spolupracovat v otázce jaderného programu, hrozí mu další mezinárodní sankce.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist