Daňové podvody s pohonnými hmotami neberou v Česku konce. V souvislosti s letos zvýšenou spotřební daní, DPH, a tedy i cenami u pump, jsou pro podvodníky ještě lukrativnější. Stát přichází řádově o miliardy, v poslední době především kvůli fintám s nezaplacenou DPH. O tom, že podvodníci své aktivity stupňují, svědčí i nedávný zákrok celníků.

Podle informací HN při náhodné kontrole zadrželi v minulých dnech v západních Čechách hned deset neoznačených cisteren, mířících po dálnici D5 z Německa. Jedna cisterna pojme v průměru 35 tisíc litrů, celkem jde o množství, které by vystačilo třem průměrně výkonným čerpacím stanicím na měsíc.

Cisterny, které na základě vzájemné dohody odstavili celníci v areálu státního distributora paliv Čepra, měly skončit u některých z neznačkových pumpařských sítí u nás. Pokud by dorazily na místo určení a překupník by nezaplatil spotřební daň ani DPH, přišel by stát o téměř pět miliónů korun. Zástupci Čepra odmítli případ jakkoliv komentovat s odkazem na povinnost mlčenlivosti, stejně tak celní správa.

Za letošek zadrželi takto celníci celkem patnáct cisteren, které převážely pohonné hmoty bez platných dokladů. "Jednou z našich priorit pro letošek je zvýšený dohled na pohyb zboží, zatíženého spotřební daní,“ kometuje letošní situaci mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták.

Podle Jana Duspěvy, obchodního ředitele státem ovládaného distributora paliv Čepra, si letos mohou podvodníci vydělat ještě víc než jindy. Ceny u pump výrazně vzrostly, spotřební daň je vyšší o korunu (v případě benzínu vzrostla na 12,84 koruny z jednoho litru) a o procento je vyšší DPH (při současné ceně benzínu zhruba pět korun). Rozdíl, který uvázne v kapsách podvodníků, je větší než loni. "Na druhé straně ale vidíme, že stát už konečně chystá účinější opatření k ochraně trhu,“ říká Duspěva.

Nový bič na podvodníky?

Chystá se například povinné lustrování a registrace všech obchodníků s palivy nebo novela zákona o DPH. Petrolejáři na pravidelných schůzkách se zástupci ministerstva financí jednají třeba o možnosti zřízení jednoho finančního úřadu pro obchodníky s palivy z celé republiky.

Berní úřady jen obtížně dohledávají firmy, obchodující s palivy. Na tuto činnost totiž dosud nepotřebují zvláštní licenci.

Profesní organizace velkých distributorů paliv i menších pumpařských sítí už přitom měsíce bijí na poplach. Denně takhle projíždějí Českem desítky kamionů s nezdaněným palivem. Pravděpodobně víc jak 200 miliónů litrů pohonných hmot zmizí ročně v černé nezdaněné díře.

ctete-v-uternich-HN