Otisky prstů a skenování tváří pasažérů příchozích z rizikových zemích. Po USA a Evropě chce i Austrálie vložit miliony svých dolarů na zajištění bezpečnosti v obavách před teroristickým útokem.

Australský premiér Kevin Rudd varoval, že jeho země čelí permanentní a stále narůstající hrozbě teroristického útoku islamistů, kteří se podle něj narodili nebo žili v Austrálii.

Jeho vláda zároveň uvedla, že podle nejnovější zprávy tajných služeb přibývá teroristických hrozeb. "Mnoho domácích teroristů u nás se inspiruje mezinárodními džihádisty, varoval Rudd.

Na jaké země ze zmíněného "seznamu deseti" si Austrálie posvítí, odmítají tamní úřady sdělit.

Tajné služby zveřejnily zprávu zhruba týden poté, co australské úřady odsoudily pět muslimů za plánování velkého teroristického útoku na odnětí svobody v rozpětí od 25 do 38 let.

Muže zatkla policie před pěti lety v Sydney a objevila u nich zbraně, munici a chemické přípravky potřebné pro výrobu výbušnin. Podle soudce dotyční plánovali dosud největší džihádistický útok namířený proti Austrálii.

Hlavním motivem teroristů údajně bylo zapojení Austrálie do války v Iráku a Afghánistánu. Canberra je považovaná za jednoho z největších spojenců Washingtonu a byla také jedna z prvních zemí, které se odhodlaly poslat své vojáky do boje s terorismem.

Od roku 2000 zatkly podle BBC australské úřady 40 lidí s podezřením z napojení na teroristické skupiny.