Istanbulský soud v noci na středu obvinil ze spiknutí proti turecké vládě sedm vysoce postavených důstojníků armády, včetně dvou v aktivní službě. Oznámila to agentura Anadolu.

Mezi důstojníky obviněnými z příslušnosti k nelegální organizaci, jejímž záměrem bylo odstranit vládu, jsou dva admirálové, Ramazan Cem Gündeniz a Aziz Çakmak. Obvinění byli vzati do vazby. Dalších 18 podezřelých soud vyslýchá.

Bývalé armádní špičky byly zadrženy v pondělí v rámci případu, který vyšetřuje rozsáhlé pučistické spiknutí. Celkem bylo zatčeno 49 důstojníků v aktivní službě i ve výslužbě, mezi nimi také bývalý velitel vojenského letectva Ibrahim Firtina, bývalý velitel vojenského námořnictva Özden Örnek a bývalý zástupce náčelníka generálního štábu armády Ergin Saygun.

Zásah soudu proti tak vysoce postaveným důstojníkům nemá v moderní turecké historii obdoby a ukazuje na slábnoucí moc donedávna nedotknutelné vojenské garnitury.

Během kauzy Ergenekon, která odhalila rozsáhlou síť ultranacionalistů s napojením na nejvyšší armádní kruhy, bylo od roku 2008 zadrženo či zatčeno na stovky lidí.

Případ vynesl na povrch plány na provedení řady tajných vojenských a teroristických operací, jejichž následkem by armáda měla nárok provést v zemi okamžitý vojenský převrat. Mezi akce, zahrnuté v odhalených operacích "Kladivo" a "Klec", patřily bombové útoky na mešity, útok na vojenské muzeum, vyprovokování bojů s Řeckem a útoky na představitele nemuslimských organizací.

Příslušníci armády tato nařčení striktně odmítají. Političtí komentátoři a analytici v Turecku považují celou kauzu za důkaz sílícího boje mezi umírněnou pro-islámskou vládou premiéra Erdogana a tradičně silnou a populární armádou. Ta provedla od 50. let čtyři úspěšné puče, po kterých vždy vrátila vládu do rukou civilních složek, a je vnímána již od založení republiky v roce 1923 za ochránce sekulárních hodnot.

Příznivci procesů proti armádě vidí bezprecedentní pondělní zatýkání jako jasný obrat v rozdělení moci ve státě. Oral Džalislar z liberálního tureckého deníku Radikal ovšem varoval: "Síly podporující vojenské puče jsou stále silné. Pokud je tu ale politická vůle stíhat strůjce převratů, je to fantastické." Armáda spolu s parlamentní opozicí se však obává politizace případu a vzrůstu vlivu islamistů.