Společnost Slovenský plynárensky priemysel (SPP) žádá od ruského plynárenského koncernu Gazprom náhradu škod, které utrpěla během loňské plynové krize. Stížnost  nyní bude řešit Mezinárodní arbitrážní soud v Paříži. S odvoláním na nejmenované zdroje o tom informovala ruská agentura Interfax.

Podle agentury Slovensko posčítalo své ztráty už v březnu a tehdy také začalo s ruskými partnery jednat. "Tak jako i druhé evropské společnosti vede SPP s Gazrpomem jednání. Zatím je brzy, abychom komentovali jejich pokrok," uvedl SPP v prohlášení.

Agentura AP mezitím informovala, že Ukrajina musela zastávit dodávky elektřiny do Maďarska, Rumunska a na Slovensko. Důvodem je nedostatek uhlí, podle ministerstva pro paliva a energetiku by tento stav měl trvat do 1. dubna. Dodávky elektřiny z Ukrajiny do zmíněných zemí nicméně reprezentují pouze malý podíl na jejich energetických trzích.

Rusko: Stěžujte si na Ukrajinu

Stížností k mezinárodnímu soudu se Slovensko stalo první zemí, která touto cestou vymáhá od Gazpromu odškodnění za přerušení dodávek plynu loni v lednu. Krátce po krizi podobný plán oznámili Bulhaři, ale na soud se zatím neobrátili. Rusko jim tehdy doporučilo, aby své nároky uplatňovali raději vůči Ukrajině.

Slovensko patřilo k zemím, které spory mezi Ukrajinou a Ruskem vedoucí k uzavření kohoutků plynovodů, pocítily vůbec nejvíce. Země tehdy podle ruského serveru Lenta.ru nedostala 300 milionů kubických metrů plynu a vláda dokonce uvažovala o znovuspuštění atomové elektrárny v Jaslovských Bohunicích.

Premiér Fico loni v lednu tvrdil, že jeho země kvůli plynové krizi ztárcí 100 milionů eur denně - výrobu musela zastavit například automobilka KIA v Žilině, výraznému omezení ve spotřebě plynu čelila asi tisícovka podniků.

V reakci na krizi pak Slovensko uzavřelo smlouvy o dodávkách celkem 850 milionů kubických metrů plynu ročně s francouzskou společností GDF Suez a německou E-ON Ruhrgas.