Izrael schválil stavbu nových 112 bytů na západním břehu Jordánu, ačkoli na tomto území loni výstavbu zmrazil. Toto rozhodnutí rozhořčilo Palestince, jejichž vedení po dlouhém váhání v neděli přistoupilo na nepřímé rozhovory s Izraelem za prostřednictví USA. Washington vyzval v pondělí Izrael k opatrnosti v souvislosti s novou výstavbou - podle něj by podobné kroky mohly ohrozit zahájení nepřímých rozhovorů. Jejich pondělní start podle agentury AFP potvrdil mluvčí amerického ministerstva zahraničí.

Povolení k výstavbě se týká osady Bejtar Elit, v níž žijí hlavně ultraortodoxní židé. Izrael sice loni v listopadu novou výstavbu zmrazil, aby tak umožnil Spojeným státům rozhýbat zastavené mírové rozhovory, ale ponechal si možnost výjimek. Ta v Bejtar Elitu se prý týká bezpečnosti infrastruktury u rozestavěných objektů v případě, že by se nové byty nepostavily.

Palestinský vyjednávač Saíb Irikát v pondělí prohlásil, že Izrael rozhodnutím o výstavbě rozhovory předem maří. "Je-li cena tak vysoká a Izrael chce sabotovat úsilí amerického vyjednávače George Mitchella, řekněme mu raději, abychom tato jednání ani nevedli," řekl. Vládu také kritizovalo izraelské Hnutí za okamžitý mír, které nesouhlasí s vládní osadnickou politikou.

"Když vedete podobné rozhovory, musíte uznat zájmy a pohled na věci druhé strany. Obě strany by měly být opatrné ohledně aktivit, jež by mohly být v regionu špatně pochopeny nebo jež by mohly být zneužity těmi, kteří chtějí zabránit dalšímu postupu (v jednání)," řekl v pondělí v reakci na schválení výstavby mluvčí americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové Philip Crowley.

V době obnovovaných mírových jednání přijel do Izraele americký viceprezident Joe Biden. Ten se zřejmě osobně nepřímých rozhovorů nezúčastní.

Izrael na nepřímé mírové rozhovory s Palestinci přistoupil minulý týden. Přímé rozhovory vedla minulá vláda do konce roku 2008. Přerušeny byly kvůli bojům v Gaze a USA se od té doby marně snažily obě strany znovu k jednacímu stolu přivést. Osady byly jednou z hlavních překážek, protože palestinská strana si přeje, aby jejich budování zcela skončilo. Nynější izraelská vláda ale hájí údajné právo na rozšiřování odpovídající přirozenému růstu obyvatel v osadách. Loňské zmrazení výstavby se týkalo výhradně nových staveb, ty započaté mohou pokračovat i nyní.

Podle údajů z loňského listopadu žije ve 168 legálních osadách na západním břehu zhruba 400.000 Izraelců a dalších víc než 200.000 jich je ve východním Jeruzalému. Obě tato území patří k těm, jež Izrael obsadil za války v roce 1967, a na obou stejně jako v pásmu Gazy chtějí mít Palestinci vlastní stát.