Americká armáda začala z Haiti stahovat vojáky, které tam vyslala v lednu po ničivém zemětřesení. Podle ní se mění povaha jejich úkolů, a v zemi tak bude potřebovat menší počet mužů a žen ve zbrani. Haiťané ale podle agentury AP odchod Američanů sledují s nedůvěrou. Obávají se, že je znamením ochabující vůle zahraničí dále pomáhat.

"Měli by zůstat, protože tu odváděli dobrou práci," řekl podle agentury AP na adresu amerických vojáků pětatřicetiletý Haiťan Lesly Pierre. "Kdyby to bylo na naší vládě, nedočkali bychom se žádné pomoci," dodal. Výkon americké armády na Haiti pak o víkendu v diskuzním pořadu Billa Mahera chválil i herec Sean Penn, který je známý svými levicovými postoji a který na Haiti osobně pomáhá.

Američané přesunuli své vojáky na Haiti krátce po tragickém zemětřesení, které se stalo 12. ledna a vyžádalo si desítky tisíc životů. Postupně na ostrově působilo až 20.000 členů americké armády. Měli na starosti pomoc nemocným, odklízení trosek i zajišťování bezpečnosti. Jejich operace ale sklidila i kritiku jako příliš těžkopádná. Ozvaly se i hlasy, že připomíná spíš okupaci. USA ale tuto kritiku odmítaly a zdůrazňovaly pohotovost, s jakou se na ostrov přesunuly.


"Naše mise z velké části skončila," řekl nyní generál Douglas Fraser, který řídí Jižní velitelství americké armády, jež mělo operaci na Haiti na starosti. Spojené státy nyní v zemi ponechají jen menší počet jednotek, kolik jich bude, ale neuvedl. Bezpečnost na ostrově nyní budou zajišťovat zhruba desetitisícová síla OSN a místní policie.

O další podobě pomoci Spojených států při obnově země bude ve středu s americkým prezidentem Barackem Obamou jednat jeho haitský protějšek René Préval. Podle agentury AFP chce v Bílém domě žádat o "miliardy dolarů". Na konci března se pak také v newyorském sídle Organizace spojených národů uskuteční dárcovská konference, jež by měla pro Haiti získat další prostředky.


Podle webových stránek britské stanice BBC je nyní největším úkolem v zemi obnova tamní ekonomiky. Na Haiti prý ale panuje chaos. Jednotlivé agentury spolu nespolupracují a pomoc se k potřebným dostává pomalu. "Každý chce koordinovat, nikdo ale nechce být koordinován," povzdechl si oxfordský profesor Paul Colier, jenž v zemi působil jako zástupce OSN v roce 2008, když Haiti zasáhl hurikán.

Lednové zemětřesení podle odhadů haitské vlády zabilo 230.000 lidí. Skutečný počet zemřelých ale nikdo nezná. Přes 1,2 milionu lidí přišlo o domov. Škoda, kterou přírodní katastrofa napáchala, byla zatím vyčíslena na zhruba 14 miliard dolarů.