Zástupci americké vlády, Organizace spojených národů a humanitárních organizací tlačí na nigerijskou vládu, aby prošetřila násilnosti v centrální části země a postavila jejich strůjce před soud. Oznámily to v úterý tiskové agentury. Ve městě Jos a jeho okolí došlo v lednu a minulý víkend ke střetům, které si vyžádaly stovky mrtvých.

Útok, při kterém převážně muslimští pastevci v noci ze soboty na neděli zabili mačetami stovky křesťanských rolníků, byl s největší pravděpodobností odvetou za lednové násilí, jehož oběťmi byli převážně muslimové.

"Po lednových násilnostech měly být vesnice dobře chráněny," uvedla vysoká komisařka Rady OSN pro lidská práva Navi Pillayová. "Předešlé snahy o řešení konfliktu byly podle všeho nedostatečné, a staré rány se tak pouze zanítily," dodala Pillayová.

K řešení konfliktu v úterý vyzvala také zástupkyně organizace Human Rights Watch (HRW) Corinne Dufková. "Místní vláda by měla chránit jednotlivé komunity, postavit původce násilí před soud a najít příčiny těchto konfliktů," uvedla Dufková v písemném prohlášení. K zjednání průchodu spravedlnosti vyzvalo i americké velvyslanectví v Nigérii.

Policie v Josi zatkla více než 90 lidí. Podle některých vyšetřovatelů šlo při nejnovějším násilí o odvetu za lednové masakry, podle jiných byly příčinou spory o půdu.

Nigerijský viceprezident Goodluck Jonathan, který se dočasně ujal funkce hlavy státu po dobu rekonvalescence prezidenta Umara Yar'Aduy, nařídil v neděli pohotovost všech místních bezpečnostních složek a nechal na okolních silnicích rozestavět hlídky. K násilnostem v regionu došlo i přesto, že v Josi platil od lednových útoků zákaz nočního vycházení.

Město leží na náhorní plošině v takzvaném středním pásu, který symbolicky odděluje muslimský sever Nigérie od křesťanského jihu. Na tomto území se mezi sebou kromě muslimů a křesťanů mísí také různé etnické skupiny.