Ruský prezident Dmitrij Medveděv by mohl se svým americkým protějškem Barackem Obamou podepsat novou odzbrojovací smlouvu při své nejbližší zahraniční cestě, která povede začátkem dubna na Slovensko. Uvedl to ruský list Vedomosti s odvoláním na nejmenovaný zdroj z ruské diplomacie. Ve hře je podle deníku také Praha.

"Pravděpodobnost, že smlouva bude podepsána před washingtonským summitem o jaderné bezpečnosti (12.-13. dubna) je vysoká. Míst pro podpis je několik, včetně dříve zmiňované Prahy. Ta má symbolický význam: loni 4. dubna zde Barack Obama ohlásil nové odzbrojovací iniciativy," napsaly Vedomosti. Dodaly, že podpis by mohl být spjat s nejbližší prezidentovou zahraniční cestou - a Medveděv se podle listu chystá 5. a 6. dubna na Slovensko k účasti na oslavách 65. výročí vítězství ve druhé světové válce.

Dříve slovenští představitelé hovořili, že ruský prezident by se měl zúčastnit oslav osvobození Bratislavy 7. dubna.

O uzavření nové smlouvy o redukci jaderných hlavic a jejich nosičů nyní v Moskvě jedná šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová. Ve čtvrtek se shodla s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem, že dohoda je blízko dokončení. Ale termín a místo, kde by mohla být podepsána, neoznámili. Tento týden se v této souvislosti hovořilo i o Kyjevu.

Clintonová se v pátek v Moskvě setká s prezidentem Medveděvem a premiérem Vladimirem Putinem.


Podle předsedy zahraničního výboru ruské sněmovny Konstantina Kosačova se přesné datum podepsání smlouvy neoznamuje, protože není jisté, kdy se dokument podaří technicky dokončit.

Nová smlouva má nahradit smlouvu o omezení stavu strategických zbraní (START) z roku 1991. Medveděv a Obama se již loni v červenci předběžně dohodli, že sníží počet jaderných hlavic na nosičích na 1500 až 1675 kusů na každé straně a počet nosičů na 500 až 1100. Rozhovory původně měly být do prosince uzavřeny, ale termín se opakovaně oddaloval, i kvůli sporům o americkou protiraketovou obranu.

Vazba mezi útočnými a obrannými zbraněmi, na níž trvá Moskva, nemá být podle Vedomostí vyjádřena přímo v textu smlouvy, ale v ruském prohlášení, že Rusko může od smlouvy odstoupit, pokud protiraketová obrana ohrozí strategickou rovnováhu sil.