Nikdo nečekal, že to občanští demokraté opravdu udělají. Ale stalo se. Dva měsíce před sněmovními volbami rozehráli bitvu proti vlastnímu předsedovi Mirkovi Topolánkovi. Chtěli ho odvolat ze všech funkcí, nakonec se jim ale podařilo přimět ho jen k odchodu z kandidátky. Ve volební kampani ho nahradí místopředseda Petr Nečas.

Kdo však přišel včera do sídla Občanské demokratické strany na Pankráci později, musel si myslet, že lídrem strany se po včerejšku stal Ivan Langer. Tedy tím skutečným lídrem.

Kdo je tady lídr?

Půl hodiny po jednání výkonné rady poskytoval totiž oficiálně zvolený lídr Petr Nečas rozhovor České televizi. Do zákulisí v ten moment okamžitě přiběhl šéf kampaně a místopředseda Langer. Mohutnými gesty naznačoval Nečasovi, jak má odpovídat a na některé otázky mu dokonce pološeptem radil odpovědi. Mirek Topolánek tou dobou již v budově nebyl. Odjel s několika svými nejbližšími spolupracovníky.

"Stranu teď ovládne Nečas s Langerem. Topolánek se snad své pozice nevzdá, v zákulisí si počká, jak dopadnou volby. Respektive, jak tito dva prohrajou volby, protože jinak to skončit nemůže," řekl jeden z Topolánkových spolupracovníků, když odcházel z budovy.

Občanské demokraty rozkol z posledního týdne hluboce poznamenal. Jednak proto, že přišel krátce před volbami a strana, která už nyní zaostává za ČSSD v preferencích, bude jen těžko bojovat o vítězství. Za druhé pak proto, že jak sám Topolánek říká, jeho odvolání připomíná veřejnosti puč. A na takové kroky je ODS od takzvaného sarajevského atentátu v roce 1997 citlivá.

Někteří členové ODS z regionů proto již včera hrozili, že pokud bude Topolánek odvolán, odejdou oni z ODS.

Hádky veřejné

Ale pojďme k volbám. Jestliže si chce strana uchovat alespoň šanci na slušný volební výsledek, musí se okamžitě přestat hádat. Čeští konzervativní voliči jsou totiž na vnitřní spory velmi citliví.

Ostatně, před výkonnou radou sám Topolánek říkal, že "už samotné hlasování o jeho odvolání z kandidátky by pokládal za poslední sebevražedný krok, který by ODS mohla udělat". Navíc je to o to horší, že se ODS hádá veřejně.

"To ODS ubližuje hodně. Žádné straně neprospívá, když navenek působí jako strana nejednotná, plná vnitřních problémů, které jí přerůstají přes hlavu," říká politolog Petr Just. " Tím, že neřeší problémy na vnitřních fórech, ale vytahuje je na veřejnost, dává prostor protivníkům. Nikdo se nebude divit, když se ČSSD právě toho chytí," dodává.

Mirek Topolánek zatím v čele strany zůstává, dostal čas na rozmyšlenou, jestli a kdy chce rezignovat.

Jak dlouho se udrží, je ale těžké předpovídat. Noví lídři ODS Petr Nečas s Ivanem Langerem již včera naznačili, že by měl spíš odejít a to brzy. Prý stačí krátká doba na to, aby předal administrativně technické věci.

Langer dokonce nechtěl novinářům, ani říci, zda s Topolánkem počítá v předvolební kampani. "Dejte nám čas," říkal Langer. Topolánkovi lidé však včera naznačovali, že předseda nebude ochoten se jen tak vzdát.

Poražený Vodrážka

Z výměny vedení ODS vyšel zkrátka první místopředseda David Vodrážka. Zůstal sice formálně prvním zástupcem předsedy a zřejmě by v případě Topolánkova odchodu převzal funkci, ve skutečnosti ale nebude mít na chod strany téměř žádný vliv. Ten si rozdělí nové duo Nečas - Langer.

Každopádně ODS útok na svého předsedu nevymyslela šťastně. Když na podzim chtěl místopředseda strany Petr Gandalovič změnit běžný kongres na volební a vyzvat předsedu k boji o post šéfa strany, regiony jeho návrh nepodpořily. Couvla tehdy hlavně Praha, která se bála prohry. V té době by přitom výměna vedení proběhla v klidu a mohla by straně ve volbách dokonce pomoci. V době těsně před volbami lze ale důsledky hádek těžko předvídat.

Výměna předsedy bude ale mít i finanční dopad na ODS. Minimálně proto, že bude muset strana znovu vytisknout volební materiály - aby mohla vyměnit tvář Topolánka za Nečase. Ten sice náklady bagatelizuje, pro zadluženou stranu jde ale o nepříjemnost.