Soud v Šanghaji dnes odsoudil čtyři zaměstnance nadnárodního těžebního koncernu Rio Tinto za braní úplatků a krádež obchodních tajemství do vězení na sedm až 14 let.

Australský občan Stern Hu, který ve společnosti řídil čínskou divizi železné rudy, si má za mřížemi odpykat deset let, což Austrálie následně označila za "velmi tvrdý" trest.

Australský ministr zahraničí Stephen Smith označil desetiletý trest pro Australana za "velmi tvrdý v každém ohledu", zejména sedm let, na něž byl odsouzen za úplatky. Dodal, že nad obviněním z krádeže obchodních tajemství visí "závažné nezodpovězené otázky", protože tato část procesu byla tajná.

Proces se zaměstnanci Rio Tinto je pod drobnohledem zahraničních investorů, kteří mají obavy z neprůhledného právního systému v zemi a z trendu rostoucích zásahů proti zahraničním firmám.

Soud došel k názoru, že Hu a tři čínští zaměstnanci jsou vinni v obou bodech obžaloby. Hu dostal za přijímání úplatků sedm let a za krádež obchodních tajemství dalších pět let, vzhledem k přiznání k úplatkům mu však byl celkový trest snížen.

Rio Tinto patří k největším producentům železné rudy na světě a Čína je klíčovým odběratelem této suroviny. Loni v létě zástupci firmy jednali s některými čínskými ocelárnami o nových cenách rudy na další období, Číňané požadovali slevu a žádost podpořili úplatky. Z uplácení byl obviněn manažer osmého největšího čínského producenta oceli Shougang Corp a další, kteří už rovněž čekají na soudní verdikt.

Úřady vzápětí čtyři zaměstnance Rio Tinto obvinily z přijímání úplatků a z krádeže obchodních tajemství. Všichni čtyři se minulý týden při zahájení procesu přiznali ve věci úplatků, popřeli však výši, kterou udávala obžaloba, a všichni až na jednoho popřeli rovněž obvinění z krádeže obchodního tajemství.

Investoři mají v souvislosti s obviněním a procesem obavy z neprůhledného právního systému v zemi, kde mají soudy velmi blízko ke komunistickému vedení v Pekingu. V poslední době v Číně narůstá trend přísnějšího přístupu k zahraničním firmám, který přerůstá občas až v šikanování, jak roste přesvědčení Pekingu o stále větší globální konkurenceschopnosti domácí ekonomiky.

"Myslím, že to zahraničním investorům a firmám vysílá velmi důrazný vzkaz, aby si na tento trh a své aktivity v Číně dali velký pozor," řekla agentuře Reuters Ann Kentová z právnické fakulty Australské národní univerzity. "Byly zde naděje, že čínský právní systém směřuje k posílení transparentnosti a závaznosti, tento proces však ukázal, že očekávání se nenaplnila," dodala.

Původně převládal dojem, že případ Rio Tinto souvisí s nelibostí Pekingu nad vysokými cenami, které musí čínské ocelárny platit za železnou rudu, klíčovou komoditu pro růst její ekonomiky. Souvislosti případu však nyní spíš ukazují na snahu Pekingu zamezit ostrému konkurenčnímu boji v přeplněném čínském ocelářství.

O kauze obchodních tajemství však čínská strana nic konkrétnějšího nesdělila a obhájci se o této věci kvůli zákazu soudu příliš nešířili. Australské diplomaty z této části přelíčení soud vykázal a zahraničním novinářům odepřel přístup úplně. Právě tato část procesu vyvolává velké pochyby a nejistotu u investorů, protože to zvyšuje rizika jejich aktivit v Číně.