Kancléřka Angela Merkelová při návštěvě Ankary potvrdila, že je proti plnému členství Turecka v Evropské unii. Šéfka německé vlády, která končí dvoudenní návštěvu Turecka, při setkání s novináři zopakovala, že dává přednost takzvanému privilegovanému partnerství mezi unií a Tureckem.

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan, který Merkelovou oba dny provází, na vyjádření kancléřky podle stanice BBC nereagoval. Již dříve však spolu s dalšími tureckými představiteli označil nabídku jen na jakéhosi privilegovaného partnerství za nepřijatelnou a urážlivou. Turecko začalo se souhlasem EU vstupní rozhovory v roce 2005 a po jejich dokončení počítá s plným členstvím, jak tomu vždy bylo u ostatních kandidátů.

"Pravidla hry se od roku 2005 změnila. Přístupová jednání jsou procesem s otevřeným koncem," prohlásila podle BBC v Ankaře Merkelová, jejíž země se stejně jako Francie obává vstupu do EU státu se 70 miliony obyvatel, kteří jsou téměř všichni muslimové.

Návštěva podle BBC také jen potvrdila pokračující spory mezi Berlínem a Ankarou ohledně Íránu. Merkelová požádala o podporu Turecka při očekávaném dubnovém hlasování v RB OSN o nových sankcích proti Íránu. Erdogan to však dále odmítá s tím, že tyto sankce jsou kontraproduktivní a pokrytecké. Poukázal přitom na Izrael, který má také jaderné zbraně a nejsou proti němu zavedeny žádné sankce.
Neshody mezi Berlínem a Ankarou přetrvávají i kolem Kypru a turecké menšiny v Německu. Zemím, které mají přitom tak hluboké historické a ekonomické vztahy, bylo zatěžko při návštěvě Merkelové najít společnou řeč, uvedl zpravodaj BBC v Istanbulu.

Kancléřka má před večerním odletem na programu návštěvu kulturních a náboženských symbolů Turecka a jednání o ekonomické spolupráci.

Německo je největší obchodní partner Turecka, jeho největší zahraniční investor a jeho největším zdrojem příjmů z turistiky. V Německu žije kolem tří milionů Turků.