Druhým dnem v západočínské provincii Čching-chaj pokračují záchranné práce po středečním silném zemětřesení, které si vyžádalo již 617 mrtvých a přes 9000 zraněných. Dalších 313 lidí je pohřešováno. Napsala to agentura AFP s odvoláním na televizní stanici CCTV.

V prefektuře Jü-šu, epicentru zemětřesení, tisícovky lidí přišly o přístřeší a noc musely strávit venku, zatímco teploty klesly pod bodu mrazu.

Zničené nebo zasypané cesty a poškozené mosty v hornaté krajině zabraňují těžké technice dostat se do nejpostiženějších oblastí. Záchranné práce komplikuje i obecně malý počet zdravotníků. Jediné, co přeživší se zlomenými končetinami podle hotelového manažera v metropoli prefektury Ťie-ku prý mohou dostat, jsou injekce. Krvácejícím a lidem v šoku nezbývá než čekat na pomoc. Z 9.110 zraněných je podle AFP 970 lidí zraněno těžce.


V Ťie-ku se zřítilo údajně 85 procent budov, včetně části místního vládního úřadu a škol. Záchranné práce se dosud soustředily na několik rozbořených škol, kde podle státní tiskové agentury zemřelo nejméně 56 studentů.

 

Problém představuje také nedostatek elektřiny. Zemětřesení poškodilo vodní elektrárnu a letiště bylo mimo provoz, dokud se nepodařilo zprovoznit generátory.

Kalifornský poloostrov postihlo zemětřesení o síle 7,2 stupně - čtěte ZDE

Zemětřesení na Haiti a v Chile nelze srovnávat, upozorňují odborníci - čtěte ZDE 

Podle amerického geologického ústavu USGS mělo zemětřesení sílu 6,9 stupně Richterovy škály, čínské úřady jeho sílu vyhodnotily na 7,1 stupně. Epicentrum bylo nedaleko hranice provincie Čching-chaj a Tibetu.

S nabídkou pomoci již Peking podle britského zpravodajského serveru BBC kontaktovaly například Spojené státy, Japonsko, Francie nebo Rusko.