Zavřená letiště

Kvůli popelu z islandské sopky svůj vzdušný prostor plně nebo částečně uzavřely tyto země:

Velká Británie, Irsko, Norsko, Švédsko, Dánsko, Finsko (severní část), Belgie, Nizozemsko, Francie, Německo, severní Polsko

Situace na Ruzyni

Letiště Ruzyně varuje, že kvůli uzavření části evropského vzdušného prostoru bylo zrušeno několik letů z/do Prahy. Cestující mohou získat bližší informace na číslech: 220 113 314, 220 113 321.

Podle mluvčí ruzyňského letiště Michaely Lagronové zatím na letišti velké davy nevznikají. Situaci sleduje i Řízení letového provozu. Jak uvedl jeho mluvčí Richard Klíma, v případě, že mrak dorazí nad české území, je ŘLP připraveno letový prostor uzavřít.

"Nepředpokládáme, že by se to k nám dostalo, ale úplně vyloučit se to nedá. Otázka je, jaká je koncentrace, a jaká koncentrace by se k nám dostala. To nikdo nedokáže odhadnout," sdělila ČTK meteoroložka z ČHMÚ.

Letecká doprava nad britskými ostrovy je zcela ochromena. Absolutní klid na nebi je něco, co Britové nepamatují. Zástupce Řízení britského letového provozu (NATS) uvedl, že letadlům nebude povolen provoz nejméně do páteční sedmé hodiny ranní. Hrozí totiž nebezpečí, že by letecké motory mohl vážně ohrozit sopečný popel s malými úlomky kamínků, ledu a písku, který se dostal do ovdzuší po výbuchu islandské sopky Eyjafjallajökull.

Kvůli oblaku sopečného popela byly zrušeny až čtyři tisíce letů, kromě Britských ostrovů také ve Skandinávii, Beneluxu a blíží se i do střední Evropy (viz box v levém sloupci).

Londýnská letiště Heathrow a Gatwick v první chvíli zrušila mnoho letů, poté se rozhodla provoz zcela zastavit od místního poledne (13:00 SELČ). Heathrow je přitom nejvytíženější letiště v Evropě, denně odbaví 1200 letů a přepraví kolem 180 tisíc pasažérů a naposledy bylo plně uzavřeno v roce 1952, na dva dny kvůli mlze.

Nejhorší komplikace od 11. září 

Vzhledem k tomu, že Británie zcela uzavřela svůj vzdušný prostor, z dalších evropských letišt cestující neodletí ani do Manchesteru, Liverpoolu, Edinbourghu, Belfastu a dalších měst. Podobná situace je také ve Skandinávii, Irsku, Belgii a Holandsku a dá se očekávat, že omezení se rozšíří i do dalších evropských zemí. Ve čtvrtek večer musela být uzavřena dvě pařížská letiště, také lety ze Španělska na sever jsou zrušeny.

K uzavírání vzdušného prostoru kvůli sopečné činnosti na Islandu už přistoupily také dvě země sousedící s Českou republikou, Německo a Polsko. Provoz přerušila obě berlínská letiště i letiště v Hamburku na severu Německa. Letadla nesmí ani do prostoru nad severním Polskem.

"Rozsah situace ilustruje například prohlášení společnosti Ryanair, která od deváté hodiny místního času zrušila všechny lety do/z Velké Británie, od desáté do/z Irska, od 11:30 do/z Norska, Švédska a Dánska a očekává i rušení letů zítřejších," popisuje server planes.cz.

Agentura AP uvedla, že podobné omezení letového provozu svět zažil naposledy po teroristických útocích v New Yorku 11. září 2001.

Odborníci zatím nedovedou předpovědět, jak dlouho mohou omezení trvat. "Až se mrak dostane nad Nizozemsko a Belgii, začne se rozpadat a ztratí na intenzitě, stejně jako jiné meteorologické jevy. Ale nevíme, jaký bude jeho rozsah," řekl BBC Brian Flynn z Evropského úřady pro bezpečnost vzdušného prostoru.

"Je pravděpodobné, že popel bude ze sopky vycházet s takovouto intenzitou ještě několik dnů nebo týdnů. Ale to, jak to ovlivní dopravu, závisí na počasí," sdělil agentuře AP islandský geofyzik Einar Kjartansson. Vše podle něj záleží na tom, kterým směrem bude foukat vítr.

Profesor Bill McGuire doplňuje, že není neobvyklé, aby popel z islandských sopek dosáhl až do Británie. "Takový velký výbuch má potenciál ovlivnit leteckou dopravu na severní polokouli i na víc než šest měsíců," myslí si odborník z Londýnské univerzity. "

"Stojí za to připomenout, že poslední erupce sopky Eyjafjallajoekull trvala více než dvanáct měsíců," dodává.

Letecké potíže v Evropě možná zkomplikují i let Obamy do Polska na pohřeb hlavy polského státu Lecha Kaczyńského v Krakově. Napsala to polská agentura PAP. Bílý dům nicméně tvrdí, že prezident stále cestu do Polska v plánu má.

Článek pokračuje pod fotogalerií.

Islandská sopka v ledovci Eyjafjallajökull prudce zvýšila svou aktivitu ve středu. Nejméně 800 lidí bylo evakuováno z ohrožené oblasti na jihu ostrova, kde kvůli tání ledovce stoupla hladina řek až o tři metry.

Tisíce hektarů půdy nacházející se východně od 1660 metrů vysoké sopky, která leží asi 120 kilometrů východně od metropole Reykjavíku, jsou pokryté tlustou vrstvou popela, uvedla místní média. Většinu popela nicméně odnáší vítr směrem k Evropě a mrak dosáhl výšky kolem 16,7 kilometru nad zemí, upřesnil evropský úřad pro leteckou bezpečnost Eurocontrol.

Představitel NATS Philip Avery připomněl, že například v roce 1989 narušil vlet do mraku sopečného popela funkčnost motorů u letounu typu Boeing 747 společnosti KLM za letu z Amsterodamu na Aljašku. Motory se po proletu popela podařilo opět nahodit a letadlo bezpečně přistálo, ale motory byly vážně poškozeny.