Nepříjemná bezdůvodná policejní výzva, začínající oslovením "vaše doklady", už nemusí být omezena na státy s autoritářskými režimy. Nyní se může stát realitou i v zemi, kde si cení osobní svobody jako svoji základní hodnoty. Ve Spojených státech, kde v Arizoně schválili zákon, podle kterého může policie kohokoli, u něhož je "podezření", že v zemi pobývá ilegálně, požádat o prokázání totožnosti.

Zákon, který před několika dny podepsala arizonská guvernérka Jan Brewerová, je podle ní pokusem, jak vyřešit problém s nezákonnými přistěhovalci, kterých je v Arizoně až 460 000. Dříve to byla Kalifornie, ale nyní je to právě Arizona, která se na hranici s Mexikem stala hlavním nárazníkovým státem ilegální imigrace.

V důsledku ekomické krize se sice počet běženců v předchozích dvou letech výrazně snížil, ale například v roce 2008 bylo na mexicko-arizonské hranici zaznamenáno 370 000 pokusů o ilegální přechod do USA.

Dost bylo kojotů

V poslední době se navíc aktivity profesionálních převaděčů, takzvaných "kojotů", propojily s drogovým pašováním, což s sebou nese i nárůst kriminality. Minulý měsíc Arizonou otřásl případ tamního rančera, který byl znám, že občas přeběhlíkům v nouzi pomohl, ale nyní jej právě oni zavraždili.

"Už toho bylo dost. Pouta z rukou policie přendáme na ruce těch, kdo porušují zákon," popsala guvernérka Brewerová, že hlavním smyslem zákona je dát policii více pravomocí. Nejen v Arizoně, ale po celých Spojených státech ovšem zákon vyvolal kritiku a odmítnutí.

Podle odpůrců jde zákon, který policii dává právo, aby zastavila a legitimovala kteroukoli osobu, již vyhodnotí jako podezřelou, proti základním americkým principům. Amerika si vždy zakládala na tom, že lidé mají, pokud si sami neřeknou o problém, od policie pokoj, že strážci pořádku jsou zde spíše od toho, aby chránili a pomáhali.

Varovné signály

Zároveň kritici namítají, že imigrační legislativa je výsadou federální vlády, nikoli jednotlivých států. Zákon je podle nich navíc i protiústavní, protože povede k "rasovému a etnickému profilování", neboť arizonští policisté se jasně zaměří na hispánce. "Lidé budou vybírání kvůli barvě kůže," odmítl v médiích zákon i bývalý arizonský ministr spravedlnosti Grant Woods.

Ani sama guvernérka Brewerová nedokázala na tiskové konferenci odpovědět na dotaz, jak policie pozná, kdo je podezřelý ilegální imigrant. "Nevím, jak takový imigrant vypadá," připustila Brewerová, policisté ovšem prý projdou školením "varovných signálů ilegality".

Federální ministr spravedlnosti Eric Holder uvedl, že arizonský zákon nejspíše napadne u soudu. Pro prezidenta Obamu zákon ale představuje nepříjemný problém, neboť vrátil otázku ilegální imigrace do celonárodní diskuse.