Prezident Barack Obama v pátek v souvislosti s obřím únikem ropy v Mexickém zálivu nahněvaně odsoudil "směšné tanečky" které předvádějí šéfové ropných firem a slíbil, že "pohodlné partnerství" mezi ropnými společnostmi a americkou administrativou je u konce.

Obama řekl, že sdílí hněv a frustraci, kterou pociťuje řada Američanů a uznal, že rozsah katastrofy je větší, než se původně uvádělo.

Ropné firmy, které chtějí těžit ropu na území Spojených států si budou muset připlatit. Obama totiž navrhuje zvýšit o jeden cent na barel speciální daň, ze které jdou peníze do speciálního fondu, který v případě ropných katastrof pokrývá náklady na odstranění škod. Prezident doufá, že takdo fondu získá navíc 58 milionů dolarů ročně.

Novou legislativu navrhl Bílý dům už ve středu, kdy Obamův mluvčí zároveň novinářům sdělil, že prezident je "hluboce furstrovaný" z toho, že únik ropy se stále nepodařilo zastavit. Obama také slíbil, že veškeré náklady na likvidaci katastrofy bude stát vymáhat po majiteli vrtu, společnosti BP. 

"Nemůžeme dovolit, aby případné protahování uplatňování nároků zabránilo rychlé akci na pomoc těm, kdo jsou skvrnou nějak poškozeni," vysvětlil nicméně prezident v dopise současné priority vlády, tedy zabránění dalšímu šíření skvrny všemi dostupnými prostředky.

Odborníci najatí BP zároveň hledají nové cesty, jak unikající ropu zastavit, významný pokrok prý čekají už o víkendu. Ve hře jsou tři varianty: nasazení nového ocelového zvonu na poškozený vrt, odčerpání ropy trubicí nebo ucpání vrtu pomocí odpadových materiálů.

Majitelé a manažeři BP mezitím zažívají dost horké chvilky. Záchranné operace už společnost stály 450 milionů dolarů a hodnota společnosti od havárie klesla o 30 miliard dolarů. Akcie koncernu klesly o 1,1 procenta.

Firma čelí více než stovce žalob, převážně ze strany luisianských rybářů a podnikatelů, vedení ale zažalovala například také akcionářka BP, která tvrdí, že firma úmyslně zanedbávala bezpečnostní opatření.

V Senátu navíc tento týden pokračovalo slyšení, které má objasnit příčiny katastrofy. Vyšetřování zatím ukázalo, že fatálně selhal bezpečnostní ventil, chyb ale byla celá řada – od nekvalitního betonu až po to, že příslušný úřad dal BP povolení k vrtání bez zákonem vyžadovaného souhlasu organizace, která má na starosti ochranu ohrožených živočišných druhů.

Plošina společnosti BP Deepwater Horizon se potopila 22. dubna po explozi, která si vyžádala 11 životů. Po neštěstí vznikla v Mexickém zálivu obří ropná skvrna, která ohrožuje mimo jiné vzácné ptactvo v nedaleké přírodní rezervaci.

Z poškozeného vrtu denně podle BP uniká téměř 800 tisíc litrů ropy, jedná se o největší ekologickou katastrofu v USA za posledních dvacet let.

Vědci: BP lže, ropa uniká až 14 krát rychleji

Únik ropy v Mexickém zálivu po nedávné havárii vrtu společnosti BP je podle některých vědců větší, než se uvádí. Vláda podle nich při výpočtu množství ropy, které každý den proudí do moře, použila špatnou metodu. Ve skutečnosti tak údajně do vod zálivu každý den uniká několikanásobně více ropy než udávaných 5000 barelů (téměř 800 tisíc litrů). Informoval o tom list The New York Times.

Vědci i ochránci životního prostředí odhad, který zveřejnila vláda a který neustále opakují média, zpochybňují už delší dobu. Zároveň napadají společnost BP kvůli tomu, že odmítá použít dostupné vědecké postupy, jež by poskytly přesnější údaj. Kritika podle The New York Times (NYT) zesílila ve čtvrtek, den po zveřejnění videa ukazujícího, jak ropa z poškozeného vrtu uniká očividně vysokou rychlostí.

Rozhlasová stanice NPR pak v pátek uvedla, že ropa pravděpodobně uniká nejméně desetkrát rychleji, než se dosud mělo za to. Profesor mechanického inženýrství z Purdueovy univerzity Steven Wereley si dokonce myslí, že uniká až čtrnáctkrát rychleji. Na základě programu pro analýzu rychlosti pohybu částic dospěl k hodnotě 70 tisíc barelů (11,2 milionu litrů) denně. Ropná skvrna by podle tohoto odhadu už nyní byla větší než při havárii tankeru Exxon Valdez v roce 1989, při němž se u Aljaška do moře vylilo 250 tisíc barelů ropy.

Podle prezidenta Obamy teď ale nelze přesně určit výši úniku černé tekutiny do moře, důležitější je prý únik zastavit. Stejným způsobem na zprávu vědců reagoval i koncern BP.