Za první dva týdny od otevření výstavy vidělo české Plody civilizace už 450 tisíc lidí z dosavadních 2,34 milionu návštěvníků výstavy Expo 2010. Mluvčí české expozice Jiří Potužník přímo v pavilonu přiblížil čísla platná k pátku 14. května. Organizační tým je podle něj s návštěvností i zájmem médií víc než spokojen.

"Ta čísla nám ostatní závidí," prohlašuje. Světová metropole Šanghaj se honosí tím, že letošní Expo je největší v historii světových výstav vůbec. Hostí více než 200 zemí a organizací.

Vnitřek českého pavilonu připomíná zvlněnou krajinu a většina exponátů je umístěna v bílých kubusech, do nichž se musí dívat se zakloněnou hlavou, protože visí ze stropu. Většinu návštěvníků tvoří samozřejmě Číňané.

"Bezchybné, úžasné. Viděl jsem i jiné pavilony, ale český je prostě nádherný a zvláštní. Líbí se mi, že ve vašem pavilonu jsou exponáty hodně důmyslné, což jinde moc není," řekl jednatřicetiletý Sü Ta, který pracuje v šanghajské reklamní kanceláři. Zvenku vypadá bílý pavilon posetý černými hokejovými puky ve srovnání s jinými pavilony docela nenápadně, uvnitř ale podle něj překonává očekávání.

"Všechno jsme si s kamarády nafotili a nahráli na video. Rádi bychom se do vaší země podívali," dodal sympatický muž. 

Zlatá kapka

Čínské návštěvníky lákají například plakety pro štěstí po sochy Jana Nepomuckého přivezené pro Expo 2010 přímo z Karlova mostu. Zvědavost budí také letadélko (exponát Czechoscope), v němž se lidé imaginárně "proletí" nad Českým Krumlovem, moravskými vinicemi a dalšími atraktivními místy.

Každý pětistý příchozí, který má štěstí, si může nechat namíchat osobní parfém z důmyslné instalace LacrimAu, která vyvolala v Česku rozruch, ještě než vůbec do Šanghaje odcestovala. Parfém vytvoří přístroj poté, co vyhodnotí snímané emoce při pohledu vybraného jedince na obří zlatou kapku. Kolik v Česku velmi sledovaný zlatý artefakt váží, bude zveřejněno až na konci půlroční výstavy.

Výbuch radosti je vidět na čínských tvářích, a to nejen dětských, při pohledu na představení postaviček z českých animovaných filmů, protože nechybí hlavně oblíbený krteček. Ten je také často odnášeným suvenýrem stejně jako skleněné figurky či bižuterie z obchodu, který je součástí pavilonu.

Při průchodu pavilonem lze narazit i na české návštěvníky. Čtveřici turistů ze Zlína a Prahy se asi nejvíce líbil exponát představující 25 českých kulturních, architektonických či vědeckých perel (Czech pearls) promítaných do obřího kaleidoskopu.

"To nepotřebuje komentář. Když se na to dívám, máme co nabídnout," řekla novinářům šestatřicetiletá Martina Fibichová z Prahy při pohledu na snímky Prahy, knih různých autorů včetně Milana Kundery, fiktivního génia Járu Cimrmana, českého vynálezu kontaktních čoček, lázní a další. "Je to velmi důstojná prezentace," usoudil Jaroslav Boucnik ze Zlína.