Rozvodněné řeky na jihu Polska si vyžádaly první oběť, když se v obci Koszarawa ve stejnojmenné říčce utopil muž, kterého strhl silný proud. V některých oblastech země prší bez ustání už třetí den, hladiny řek nadále stoupají a lidé museli být evakuováni.

Odra, Olše, Visla a další říčky a potoky v jejich povodí se vylévají ze břehů, ve Slezsku budují hráze a další protipovodňové zábrany čtyři tisíce policistů. Už od neděle je kritická situace v okolí Hlivic, v Katovicích voda zaplavila železniční trať a dočasně tak nejezdí některé vlaky na Slovensko, spoje do Česka nabírají zpoždění.

Řeky se vylily z koryta také na Těšínsku, kde bylo uzavřeno několik silnic a podle polských médií je tam situace velmi vážná. Komplikuje ji navíc to, že dočasně přestaly fungovat linky tísňového volání, zřejmě kvůli zaplavení ústředny.

Pohotovostní režim platí také v některých oblastech Malopolska, kde doposud policisté evakuovali 317 osob a další 1,5 milion lidí je k evakuaci připraven. V ohrožení je mimo jiné osvětimský okres, kde řeka Visla překonala protipovodňové zábrany v obci Jawiszowice, jejíž obyvatelé se navzdory vzrůstajícímu nebezpečí  nechtěli evakuovat.

Slovensko: To nejhorší teprve přijde

Noční deště zdramatizovaly situaci také na Slovensku, meteorologové navíc varují, že to nejhorší teprve přijde. „Pršet bude nejméně do úterka. Srážky i oblačnost začnou ubývat až ve středu, kdy se začne oteplovat,“ řekla slovenským HN Paulína Valová ze Slovenského hydrometeorologického ústavy.

Na jižním Slovensku nicméně v posledních hodinách déšť slábne. Právě tady přitom o víkendu vodní živel ničil nejvíce, v Rimavské sobotě vytáhli v sobotu z řeky tělo mrtvého muže.

Nyní je kriticky ohrožená je hlavně východní část země, kde se kvůli stoupajícím hladinám řek desítky obcí ocitly ve stavu ohrožení. Nejhorší je situace na jižním Zemplíně.

Vážná je nadále situace v Trebišově, kde byly v noci na dnešek probourány tři hráze na říčce Roňava. Mělo se tak dosáhnout poklesu hladiny, aby bylo možné do řeky přečerpávat vodu z místní kanalizace. Některé ulice ve městě se totiž ocitly pod vodou.

Meteorologové navíc očekávají, že během dne dorazí velká voda i na západ Slovenska kvůli intenzívním srážkám v povodí Moravy.

Poničený Bělehrad i Budapešť

Kromě povodní navíc Slovensko sužují také vichřice, před silným větrem vydaly varování i úřady v Maďarsku a Rakousku. V Budapešti silný vítr dosahující rychlosti až 100 kilometrů za hodinu vyvracel stromy, které pak v několika ulicích blokovaly provoz. S odstraňováním stromů, odčerpáváním vody a obnovováním dodávek elektřiny pomáhali i hasiči.

Maďarsku zároveň hrozí i záplavy, v posledních dnech v některých regionech napršelo 100 milimetrů srážek, což je dvojnásobek obvyklých květnových úhrnů. Ve městě Sátoraljaújhely poblíž hranice se Slovenskem bylo podle agentury MTI evakuováno 400 lidí a počet evakuovaných by dnes mohl dosáhnout 700.

Maďarský ministr životního prostředí Imre Szabó v neděli řekl, že pravděpodobně vyhlásí stav ohrožení v údolí řeky Sajó (Slaná), která má dnes kulminovat.

V Srbsku jsou po prudkých deštích tři lidé nezvěstní a voda poničila některé ulice v Bělehradu.