Středopravé strany získaly v českých parlamentních volbách překvapivě silný mandát, a je tedy pravděpodobné, že země zažije rozpočtové utahování opasků a reformy zdravotnictví a penzijního systému. Napsal to v neděli na své webové stránce britský list Financial Times (FT).

Podle něj výsledek voleb zřejmě uvítají s úlevou finanční trhy, které se obávaly levicové koalice vedené sociálními demokraty. Ti prosazovali zvyšování daní, aby mohli udržet sociální výhody, uvedl ekonomický deník.

Sociální demokraté sice získali nejvíc hlasů, ale zůstali za očekáváním a nemohou vytvořit koalici. Naopak ODS získala překvapivě silných 20,2 procenta. Nejméně očekávaných vítězství dosáhly dvě nové středopravé strany. TOP 09 dostala 16,7 procenta, přestože slibovala voličům prakticky jen ekonomické útrapy a rozpočtovou přísnost. Nová populistická strana Věci veřejné, která vedla kampaň především proti korupci, dostala 10,9 procenta, píší FT.

Stejně jako stanice BBC i FT připomíná, že Česká republika je z hlediska rozpočtu v mnohem lepším stavu než problémové ekonomiky eurozóny. Nicméně deficit by měl letos dosáhnout 5,5 procenta hrubého domácího produktu. Státní dluh je jen 35 procent HDP, ale roste rychle, napsaly FT. Připomněly, že ODS v kampani slíbila omezit výdaje a reformovat penzijní systém.

BBC uvedla, že České republice se povedlo úspěšně překonat nejhorší období krize díky relativně nízkému zadlužení a pokračujícímu růstu. Připomíná ale názory analytiků, podle nichž se přehlížely velké problémy jako neudržitelný penzijní systém.

Výsledky českých parlamentních voleb hodnotí německý deník Die Welt jako politické zemětřesení, které Česká republika ještě nezažila. Všímá rezignací předsedů čtyř neúspěšných politických stran, včetně šéfa vítězné ČSSD Jiřího Paroubka. Za hlavní důsledek voleb ale považuje, že po letech politického chaosu se Česká republika může dočkat stabilních poměrů.

Za jejich skutečného vítěze označuje exministra zahraničí Karla Schwarzenberga, kterému se založením TOP 09 podle Die Welt podařil prvotřídní comeback. List vyzdvihl zejména jeho úspěch u mladých voličů.

Zavedené strany byly podle něj naopak potrestány, což se týká především ČSSD. Paroubkův pád dává Die Welt do souvislosti se skutečností, že s jeho stranou nechtělo žádné další demokratické uskupení vytvořit koalici.

Červeno-rudá (koalice) nevyšla

"Jako potenciální partner tak zbývali jen staří komunisté," připomíná Die Welt. Avizovanou ochotou nechat se v případě nutnosti tolerovat KSČM podle něj Paroubek "výrazně překročil hranici tolerance většiny Čechů". "Červeno-rudá (koalice) tak v Česku 20 let po převratu nevyšla," použil komentátor přirovnání barev, které jsou v Německu spojené se sociálními demokraty a postkomunisty.

Die Welt očekává, že prezident Václav Klaus nyní nejspíš pověří sestavením nové vlády volebního lídra ODS Petra Nečase. "Klaus umí totiž počítat a ví, že ČSSD i s přímým nebo nepřímým spojenectvím s nereformovanými komunisty žádnou většinovou vládu sestavit nemůže," poznamenává německý konzervativní deník.

Zemi čeká tvrdý úsporný kurz

Také mnichovský Süddeutsche Zeitung píše o politickém zemětřesení v Česku, které bylo podle něj důsledkem touhy Čechů po změně. Ekonomický list Handelsblatt na svém serveru vyvozuje, že zemi čeká tvrdý úsporný kurz k ozdravení napjatých rozpočtů, pokud se k moci skutečně dostane středopravá koalice.