V Paříži včera začal třídenní soud s bývalým panamským diktátorem generálem Manuelem Noriegou. Ten zde čelí obvinění, že během své vlády v 80. letech pral ve francouzských bankách peníze, které údajně získal obchodem s kolumbijským drogovým kartelem.

Noriega měl skrze tři francouzské banky vyprat 2,3 milionu eur (necelých 60 milionů korun), které jeho žena použila k nákupu luxusních bytů v Paříži.

Konečný verdikt lze podle soudu očekávat během několika měsíců.

Třikrát odsouzený zločinec

Generál byl už v roce 1999 společně se svou manželkou ve Francii v nepřítomnosti odsouzen k deseti letům vězení. Po jeho vydání ze Spojených států letos v dubnu ale Paříž souhlasila s novým procesem.

V USA si měl bývalý diktátor odsedět za mřížemi za obchod s drogami čtyřicetiletý trest, za dobré chování byl ale po sedmnácti letech v roce 2007 propuštěn. Další více než dva roky čekal Noriega ve vazbě na vydání do Francie.

"Rád bych řekl, že nesouhlasím s obviněními, která proti mně byla předložena," prohlásil Noriega v dubnu po svém příjezdu do Paříže.

Proti obvinění se bývalý diktátor hájí svou imunitou, kterou si jako bývalá hlava státu nárokuje, a selhávajícím zdravím. Jako válečný zajatec má také nárok na návrat do Panamy, Francie mu ale tento status nepřiznala.

Panama už o vydání svého bývalého vládce Francii i Spojené státy bez úspěchu požádala. Doma byl Noriega v roce 1995 odsouzen k 20 letům vězení za zločiny proti lidskosti a násilnou likvidaci politických protivníků.

Ze spojence nepřítelem

Manuel Noriega byl od 60. let významným spojencem USA v Latinské Americe, kde spolupracoval s výzvědnou službou CIA a administrativou Ronalda Reagana proti levicovým režimům v regionu. K tomuto účelu byl v USA i perfektně vyškolen.

Dokumenty americké vlády v 90. letech potvrdily, že za své služby dostal zaplaceno nejméně 320 000 dolarů, napsal britský deník The Guardian.

V roce 1983 se stal Noriega velitelem panamských ozbrojených sil a tím i faktickým vládcem země s neomezeným vlivem na její politiku. Krátce na to se dostal do nemilosti svých amerických patronů za spojení s Medellínským drogovým kartelem, kterému pomáhal v přepravě drog do USA.

Ve Francii si ale v 80. letech diktátora považovali vysoce a v roce 1987 byl generál prezidentem Mitterrandem oceněn nejvyšším francouzským státním vyznamenáním Čestnou legií. Ta by mu teď mohla být soudem odebrána.

V roce 1989 po otevřené roztržce se Spojenými státy a uvalení sankcí vůči Panamě Noriega fakticky vyhlásil USA válku. Během následující americké invaze se generál v úkrytu na ambasádě Vatikánu vzdal a byl převezen do Spojených států jako válečný zajatec.

Soud s Noriegou
V Paříži začal proces s bývalým panamským diktátorem Manuelem Noriegou obviněným z praní špinavých peněz získaných z obchodů s narkotiky. Hrozí mu deset let.
foto: REUTERS