Fotbalové pobláznění z mistrovství světa má po celém světě různé podoby. Třeba překupníci drog v Peru přišli se zajímavým způsobem využití vuvuzel. Podlouhlé plastové trubky, jejichž bzukot se stal symbolem jihoafrického šampionátu, slouží k uschování marihuany.

Peruánská policie zatkla dvě ženy před jednou ze škol v metropoli Limě, když se snažily prodat sto malých balíčků s touto drogou. Podle policejních zdrojů je měly nacpané právě ve vuvuzelách.

I v Peru se populární plastové trubky rychle rozšířily. Přestože se místní fotbalová reprezentace na mistrovství světa nekvalifikovala, fanoušci v této jihoamerické zemi šampionát hojně sledovali, často právě s vuvuzelou v ruce a ústech.

Výtržnosti a oslavy v Nizozemsku

Fanoušci v Nizozemsku mohutně slavili postup svých fotbalistů do finále mistrovství světa, v Haagu se to však neobešlo bez výtržností, kvůli nimž bylo zatčeno jedenáct lidí. Při oslavách na náměstí Jonckbloetplein házeli podle agentury SID na policisty kameny, dělbuchy a další předměty.

Jinde se obešly radovánky bez problémů. V několika městech na počest fotbalistů uspořádali ohňostroj. V Utrechtu a Amsterodamu naskákali fanoušci radostí do vodních kanálů, po nočním vítězství 3:2 nad Uruguayí se příznivci "oranjes" smočili i v centrum Rotterdamu.

Oslavy tak byly umírněnější než po vítězství nizozemských fotbalistů nad Japonskem v základní skupině, po kterém bylo v zemi zatčeno 44 osob. Fanoušci svěřenců Berta van Marwijka mají během mistrovství světa v JAR častý důvod k oslavám, protože tým vyhrál všech šest dosavadních zápasů.

Ambivalentní nálada v Uruguayi

Zklamaní a spokojenost zároveň zavládly mezi Uruguayci poté, co jejich tým prohrál v semifinále fotbalového mistrovství světa v Jihoafrické republice s Nizozemskem 2:3. Většinou oceňují skutečnost, že se mužstvo dostalo až do mezi nejlepší čtveřici a mnozí dokonce i úterní zápas berou jako vítězství.

"Jsem hrdý, že Uruguay, malá země, která nepatří mezi současné fotbalové velmoci, dokázala důstojně čelit Nizozemsku. Naši hráči odvedli to nejlepší a bojovali o finále do poslední minuty," řekl BBC s nádechem smutku v hlase jeden z fanoušků. Fanynka Veronica Silveraová dodala: "I když jsme prohráli, pořád jsem na náš národní tým nesmírně pyšná."

Než turnaj začal, nikdo v Uruguayi si netroufal doufat, že by se jejich fotbalisté dostali tak blízko k vítězné trofeji. A i když jsou naděje na titul pryč, lidé mají radost, že jejich tým vybojoval zemi zpátky část zašlé fotbalové slávy.

Ti, kterým je pod 40 let, o ní slyšeli mnohokrát, ale jen z vyprávění. "Ve fotbale byli Uruguayci zvyklí se trápit, tedy až doteď," uvedla Gabriela Santosová. "Byli jsme posledním týmem, který se kvalifikoval na mistrovství světa a teď jsme mezi čtyřmi nejlepšími týmy. Nemůžeme si přát víc. Všichni jsme šťastní, že jsme tam, kde jsme."