Krysy a nakažlivé choroby se v kubánských věznicích zabydlely natolik, že dohánějí mnohé vězně k sebevraždám nebo sebepoškozování. Vypověděli to v Madridu někteří z politických vězňů, které v minulých dnech kubánský režim propustil na svobodu.

Do španělské metropole odcestovalo v tomto týdnu jedenáct kubánských vězňů, kteří zde chtějí začít nový život. Kubánské úřady slíbily svobodu celkem 52 politickým vězňům, kteří mají být propuštěni v průběhu čtyř měsíců. Dvacet odpůrců kubánského komunistického režimu požádalo o azyl Španělsko.

Všichni, jichž se plánované propuštění týká, patří mezi opoziční aktivisty, kteří byli uvězněni při velkém zátahu proti opozici na jaře 2003.

"Hygienická a zdravotní situace v kubánských věznicích není tragická, je horší než tragická," prohlásil šestašedesátiletý Julio César Gálvez, novinář odsouzený na Kubě na 15 let. "Museli jsme se naučit žít s krysami a šváby, s výkaly. Běžné byly případy tuberkulózy nebo horečky dengue."

Podle dalšího z propuštěných vězňů Normanda Hernándeze je situace v kriminálech beznadějná. "Vězňové jsou unaveni z nutnosti dovolávat se svých práv. Nemožnost zjednat nápravu je zbavuje naděje a touhy žít. Raději volí smrt sebevraždou," řekl Hernández novinářům.

Popisoval případy, kdy si zoufalí vězňové jehlami propichovali oči, upalovali se nebo si stříkačkou vpichovali do žil vlastní moč, jen aby na své postavení upozornili.

Kuba trvá na tom, že žádný z propuštěných vězňů nebyl odsouzen za politické delikty a jejich stížnosti na nelidské poměry ve věznicích odmítá. Označuje je za přisluhovače Washingtonu, jejichž jediným cílem je pomluvit kubánský režim.

Ve Španělsku se o propuštěné vězně starají tři humanitární organizace. Kubánci bydlí ve skromném madridském hotelu a o jejich dalším osudu se vedou jednání. Předpokládá se, že obdrží politický azyl s právem pobytu a cestování. Útočiště vězňům nabídly i Spojené státy.

Vězni se po svém propuštění vyjádřili také ke kroku, který kubánský režim podnikl, když je propustil. Pod