Podle českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga poválečné dekrety někdejšího československého prezidenta Edvarda Beneše, které umožnily odsun německého obyvatelstva z Československa, nelze zrušit. Schwarzenberg to řekl v rozhovoru pro rakouský deník Die Presse.

Německo i Rakousko léta volají po zrušení takzvaných Benešových dekretů. Podle Schwarzenberga tyto poválečné zákony, na jejichž základě bylo odsunuto německé obyvatelstvo z českých území a byl konfiskován jeho majetek, jsou proti lidským právům. Na dotaz, proč tedy nežádal jejich zrušení, odpověděl: "Protože to nejde. Protože zpětný účinek není možný stejně jako u mnichovské dohody. Dějiny se nedají vrátit zpět. Nejsem žádný příznivec politiky včerejška. Měli bychom společně hledět do budoucnosti."

Český ministr zahraničí uvedl, že Česko se minulosti musí postavit samo. "Intervence zvenčí mnoho nepřinesou. Také v Rakousku trvalo ostatně delší dobu, než se vypořádání s minulostí dalo do pohybu," řekl ministr.

Nekloní se ani k tomu, aby český parlament jako symbol smíření vydal o odsunu nějakou deklaraci. "Se symboly je to taková věc. Měly by se používat úsporně. V Rakousku nebo taky v Německu se často zapomíná na to, že tady (v ČR) už probíhají silné debaty o minulosti. Především mladí lidé se ptají, co se tehdy událo," uvedl. Připomněl, že před nedávnem vysílala Česká televize dokument o odsunu a v Ústí se poprvé pořádala výstava o sudetských Němcích. "Něco se dalo do pohybu," řekl. 

Středoevropský hrnec malých a nedůležitých států

Šéf české diplomacie v rozhovoru pro rakouský deník mluvil i o nutnosti spolupráce mezi středoevropskými státy, vztahy se sousedy považuje za dobré. Chce se jim ale o to víc věnovat, soustředí se proto na ně hned v úvodu svého ministerského mandátu. Po Německu navštíví ve čtvrtek Vídeň.

Již minulý týden přijal slovenského ministra zahraničí Mikoláše Dzurindu. Chystá se také do Polska, u něhož ale ještě termín není znám. Kromě toho ministr zahraničí rovněž v brzké době plánuje jednání v Paříži, dále bude 26. července v Bruselu. Brzy na podzim se podle něj rýsuje návštěva Spojených států.

"Ať už Maďarsko, Rakušané a Češi - všichni si jednou namýšleli, že musí hrát zvláštní úlohu. To vlastně vždycky zkrachovalo. Plaveme všichni ve stejném středoevropském hrnci... Všichni jsme kupa malých a nedůležitých zemí - a proto bychom měli podle možností spolupracovat, jak se to stalo částečně při budování evropské diplomacie. Sám nikdo z nás velké skoky nedokáže," dodal Schwarzenberg.