Německá policie včera v rámci vyšetřování smrti 19 účastníků na víkendové technoparty Loveparade zajistila dokumentaci o jejím plánování. Primátor pořádajícího města Duisburg Adolf Sauerland zvažuje rezignaci.

Sauerland se dostal pod tvrdou palbu médií, policie i účastníků akce za údajné zanedbání přípravy. Město podle kritiků nemělo kapacitu na pořádání technoparty takového rozsahu.

„Budu si klást tu otázku (zda rezignovat), o tom není pochyb. A až budeme vědět, co se tam stalo, tak na tu otázku odpovíme. To slibuji,“ prohlásil Sauerland. Už v neděli ale vyzýval k čekání na výsledek vyšetřování, než bude někdo někoho za neštěstí obviňovat.

Podle německého internetového deníku Spiegel Online, který získal interní dokument o pořádání letošní Loveparade, radnice města povolila organizátorům obejít některé bezpečnostní požadavky. Organizátoři například nemuseli dodržet potřebnou šířku nouzových východů z prostoru, kde se party konala, ani zajistit plán pro nouzové nasazení hasičů.

Další pochybení se ukázalo na straně organizátorů. Ti údajně naplánovali celou akci pro půl milionu lidí, ačkoliv věděli, že úřady na prostranství akce povolily shromáždit maximálně 250 000 lidí. Organizátoři se přitom ještě ve středu chlubili, že počet účastníků dosáhl 1,4 milionu.

Nové kritice se nevyhnula ani duisburgská policie. Ta z počítačů vymazala veškeré podklady k Loveparade, tvrdí Spiegel Online. Jde údajně o příkazy ke konkrétním nasazení policistů nebo hlášení o situaci. Server se odvolává na jednoho z policistů, který hovoří o "zahlazovací akci". Policie to odmítá.